fbpx
18.9 C
Alexandroupoli
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Βόλεϊ: Πρωταθλητής Ελλάδας στους Παίδες ο Ολυμπιακός στο Final-4 της Αλεξανδρούπολης

- Χορηγούμενη-

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο final-4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Παίδων που διεξήχθη στην Αλεξανδρούπολη.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ την Ολυμπιάδα Πατρών την τρίτη και τελευταία μέρα του final-4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Παίδων που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” και με τη νίκη αυτή αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στους παίδες.

Σε ένα συναρπαστικό final-4 όπου τα 5 από τα 6 παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός ισοβάθμησε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την Ολυμπιάδα Πατρών, αλλά σύμφωνα με την προκήρυξη σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσότερων ομάδων μετρούν τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων, κι έτσι οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη τους επί της Ολυμπιάδας, πανηγυρίζουν την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου της ιστορίας τους στους παίδες.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης την τρίτη μέρα του final-4 νίκησε τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ και κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Παίδων.

Αμέσως μετά τη λήξη του τελευταίου αγώνα του Final-4 ανάμεσα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Ηρακλή πραγματοποιήθηκαν οι απονομές στους καλύτερους παίκτες του τουρνουά και οι απονομές στις ομάδες, με τους παίκτες του Ηρακλή που κατέλαβαν την 4η θέση να παραλαμβάνουν διπλώματα συμμετοχής, του Εθνικού το χάλκινο μετάλλιο, της Ολυμπιάδας το αργυρό και του Ολυμπιακού το χρυσό και το κύπελλο του πρωταθλητή.

Την απονομή στον πρωταθλητή Ολυμπιακό έκανε ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης κ. Βαγγέλης Λαμπάκης μαζί με τον κ. Αντώνη Τελλόπουλο, μέλος του ΔΣ της ΕΟΠΕ.

Αναλυτικά οι καλύτεροι παίκτες του Final-4:

MVP: Ράπτης Αλέξανδρος (ΑΕΠ Ολυμπιάς)
Καλύτερος επιθετικός: Ράπτης Αλέξανδρος (ΑΕΠ Ολυμπιάς)
Καλύτερος πασαδόρος: Στεφανίδης Μιχάλης (Ηρακλής)
Καλύτερος μπλοκέρ: Αλεξάκης Αλέξανδρος (Εθνικός Αλεξ/πολης)
Καλύτερος σέρβερ: Ανδραβίζος Αχιλλέας (Εθνικός Αλεξ/πολης)
Καλύτερος λίμπερο: Συναδινός Σωτήρης (Ολυμπιακός)

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός – Ηρακλής 2-3 (25-11,23-25,23-25,25-12,12-15)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΕΠ Ολυμπιάς 2-3 (25-18,12-25,26-28,25-17,10-15)

2η αγωνιστική
ΑΕΠ Ολυμπιάς – Ηρακλής 3-2 (25-19,25-23,22-25,16-25,15-4)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ολυμπιακός 2-3 (20-25,16-25,25-17,25-16,10-15)

3η αγωνιστική
Ολυμπιακός – ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-2 (25-23,24-26,22-25,25-16,15-11)
Ηρακλής – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3(25-14,16-25,19-25,14-25)

Με την ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης αγωνίστηκαν οι: Μούχλιας, Παπάζογλου, Ποιμενίδης, Ραπτόπουλος, Κεσεσίδης, Ανδραβίζος, Αλεξάκης, Μύρος, Βαφιάδης, Τέλιος, Χατζίδης, Γκοτοβός, Δημητριάδης. Προπονητής: Δημήτρης Τσουλκανάκης.

Η σύνθεση των Πρωταθλητών Παίδων του Ολυμπιακού: Δασκαλέρος, Δημούδης, Ζωγραφάκης, Κοβάτσεβ, Μαγγανάς, Μπαρμπούνης, Συναδινός, Στράτος, Μπεζάνι, Σαπουτζής. Προπονητής: Κυριάκος Καμπερίδης.