Alexandroupoli
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

«Μαδέιρα 2022»: «Ασημένιος» πρωταθλητής κόσμου ο Δημήτρης Καρυπίδης

- Χορηγούμενη-

Ο Δημήτρης Καρυπίδης χάρισε το δεύτερο -έως τώρα- μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται για 4η ημέρα στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 6:15.18 (ατομικό ρεκόρ), κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο S1, ανεβάζοντας την Ελλάδα και πάλι στο βάθρο των νικητών. Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για τον Καρυπίδη σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τα δύο ασημένια που πήρε το 2017 στο Μέξικο Σίτι.

Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Νικόλαος Κόντου, που κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 8:22.42.

Στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S8, με τον καλύτερο χρόνο των προκριματικών, προκρίθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης πρωταθλητής, ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:00.03 και το απόγευμα θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Όσον αφορά στον Αριστείδη Μακροδημήτρη, προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2 με χρόνο 5:02.06 που ήταν και ο 5ος καλύτερος των προκριματικών.
Τέλος, εκτός τελικού στα 400μ. ελεύθερο S6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα με επίδοση 7:07.20 (9ος καλύτερος χρόνος στα προκριματικά).