Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ιστορική νίκη του Άθλου Ορεστιάδας στην Κηφισιά

- Χορηγούμενη-

Στα βόρεια προάστεια της Αθήνας ο Άθλος Ορεστιάδας «έγραψε» στην Κηφισιά ένα ακόμη «χρυσό» κεφάλαιο στην ιστορία του!

Στο «απόρθητο» μέχρι πριν λίγες ώρες Ζηρίνειο της Κηφισιάς η ομάδα μας πανηγύρισε επί της σκληροτράχηλης γηπεδούχου, την παρθενική νίκη της ιστορίας της στη Volleyleague και μάλιστα με ανατροπή 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) σετ!

Στο ματς της 6ης αγωνιστικής ο Άθλος Ορεστιάδας, αν και βρέθηκε να χάνει από την 3η στη βαθμολογία γηπεδούχο ομάδα, κατάφερε με ψυχή και πάθος, κυριαρχώντας σε επίθεση και σερβις να «γυρίσει» το ματς και υποχρεώνοντας την ομάδα της Κηφισιάς στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα, να φύγει από μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος με ένα δίποντο «μάλαμα» μολονότι είχε την ευκαιρία να κερδίσει ακόμη και 1-3 σετ.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) σε 133΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (9/25επ., 2 άσσοι), Ρουσσόπουλος 7 (1/2επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ρικάρντο 15 (15/28επ., 53%υπ., 12%αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/3επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μορέιρα 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100%υπ., 67%αρ.), Τσέιβερς 21 (15/44επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 67%υπ., 21%αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (50%υπ., 12%αρ.), Φιλιππακόπουλος.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 16π. (6/9επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Κάιο Ντε Πρα 22 (19/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κασαμπαλής 5 (2/2επ., 3 άσσοι), Αλγκούλ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (9/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Γκένοφ 12 (12/20επ., 59%υπ., 16%αρ.) / Βελούδης (λ. – 70%υπ., 30%αρ.), Μποζίδης.