Alexandroupoli
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

«4 Χ 4» Για τον πρωτοπόρο Εθνικό !!

- Χορηγούμενη-

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και με πολλές συγκινήσεις, ο Εθνικός πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ με 2-3 σετ.

Οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι παίρνοντας το ματς, αφήνοντας πίσω τα αβίαστα λάθη και τον εκνευρισμό των δύο πρώτων σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τον Εθνικό, με αρκετά λάθη στην άμυνα και κακή υποδοχή, με τη ΧΑΝΘ να τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο και με ψύχραιμες επίθεσεις (ειδικά σε πρώτο χρόνο), να παίρνει τα δύο πρώτα σετ με 25-15 και 25-17 αντίστοιχα.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός βρήκε τη δύναμη και μπήκε αποφασιστηκά, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα μέχρι και τέσσερις πόντους στο παιχνίδι. Με σωστή άμυνα και ψύχραιμο μπλοκ τα λάθη γύρισαν στη μεριά των γηπεδούχων, οι οποίοι αν και πλησίασαν στο σκορ, ηττήθηκαν με 28-30.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους και τους νεαρούς Κοντοστάθη και Κεσκίνη να παίρνουν πάνω τους πολλές φάσεις, οι παίκτες του Εθνικού πίεσαν τη ΧΑΝΘ, η οποία αν και πίεσε, δέχτηκε την ισοφάριση στα σετ με 2-2 (27-29). Το πέμπτο σετ κρίθηκε στην ηρεμία και στη σωστή άμυνα, με τον Γιώργο Ανδραβίζο να διαβάζει καλά τον αντίπαλο και να φτάνει με τους παίκτες του στη νίκη με 2-3 (11-15). Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Εθνικού, οι τρείς εκτός έδρας, σε ισάριθμες αναμετρήσεις, δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο ότι φέτος αποτελεί ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο.

Επόμενος αγώνας της ομάδας μας, είναι το ερχόμενο Σάββατο (26/11) με την ΑΣΑ Σουφλίου, στις 20:00.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ: Δημητριάδης, Καψαλιάρης, Μπουφίδης, Καβαρατζής, Στοιλούδης, Ανδρεάδης και Κωνσταντινίδης (λ). Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Μπατίλης, Κεσκίνης και Κοντοστάθης.