fbpx
10.9 C
Alexandroupoli
Τετάρτη, 22 Μαρτίου, 2023

16 χρυσά, 24 ασημένια και 20 χάλκινα για τον ΟΦΘΑ στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κατηγοριών (13-18 ετών)

- Χορηγούμενη-

Με ένα κύπελλο πρωταθλητή, ένα απίστευτο ρεκόρ μεταλλίων στην ιστορία της Αλεξανδρούπολης (108 σε απόλυτο αριθμό μεταλλίων στους αθλητές!) και ατομικών ρεκόρ , η αγωνιστική ομάδα του ΟΦΘΑ επέστρεψε στην πόλη μας μετά το Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών , που έγινε στην Θεσσαλονίκη το τριήμερο 18-20/2/22. Και να σημειώσουμε ότι ο σύλλογος έκανε και ρεκόρ συμμετοχών στην διοργάνωση με 45 αθλητές, από τους οποίους οι 39 κατέκτησαν τουλάχιστον ένα μετάλλιο!!! Αυτό και μόνο δείχνει την ποιότητα και το επίπεδο των αθλητών μας , που κάνουν την Αλεξανδρούπολη μία κυρίαρχη πόλη στην κολύμβηση σε όλη την Ελλάδα και τον ΟΦΘΑ ομάδα πρότυπο προς μίμηση!

Το νόμισμα των αγώνων είχε δύο όψεις: Η μία ήταν αυτή των δύσκολων αγώνων με πολύωρες αγωνιστικές που δεν επέτρεπαν καθόλου ξεκούραση το μεσημέρι! Και η άλλη όψη ήταν αυτή των αθλητών μας που όσο περνούσαν οι αγωνιστικές , τόσο ανέβαινε η αγωνιστική τους διάθεση, αψηφώντας την κούρασή τους  , δηλώνοντας έτσι πόσο τους έλειψαν οι αγώνες λόγω των προβλημάτων που δημιούργησε δύο χρόνια τώρα η πανδημία του covid-19.

Τα 60 μετάλλια (16 χρυσά-24 ασημένια-20 χάλκινα), που είναι ρεκόρ συλλόγου και Αλεξανδρούπολης, είναι μία μόνο ένδειξη από  το κλίμα που επικράτησε για την αποστολή του ΟΦΘΑ. Διασκέδαζαν με τους αγώνες, το ένα ατομικό ρεκόρ διαδεχόταν το άλλο και σε πολλές περιπτώσεις έκαναν ανατροπή στα προγνωστικά κερδίζοντας τις κούρσες και αποδεικνύοντας ότι το κλίμα σε μια ομάδα είναι ο καθοριστικότερος παράγοντας της νίκης! Εδώ πρέπει να αναφέρουμε ότι όλη αυτή η τεράστια επιτυχία είναι προϊόν της οργάνωσης και της καλής διάθεσης που υπάρχει στα τμήματα υποδομών, που είναι η μικρή πισίνα, οι ακαδημίες εκμάθησης και του προαγωνιστικού, που είναι ο προθάλαμος του αγωνιστικού τμήματος, όπως επίσης και της συνεργασίας με τους γονείς μας, που εμπιστεύονται τα παιδιά τους στους προπονητές μας, χωρίς ανασφάλεια, αμφιβολία  και στείρες παρεμβάσεις που εμποδίζουν την κολυμβητική εξέλιξη των παιδιών μας.

Και για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού η Κολυμβητική Ομοσπονδία θέσπισε βαθμολογία στους αγώνες. Έτσι είχαμε τον ΟΦΘΑ να κατακτά το κύπελλο του πρωταθλητή στην κατηγορία των Παμπαίδων Β΄με 400 βαθμούς και να φιγουράρει στις πρώτες θέσεις στις άλλες κατηγορίες. Συγκεκριμένα είχαμε:

Παγκορασίδων Β΄:4η θέση με 258 βαθμούς

Γενική Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β: 2η θέση με 658 βαθμούς

Παμπαίδων Α΄: 7η θέση με 168 βαθμούς

Παγκορασίδων Α΄:11η θέση με 111 βαθμούς

Γενική Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α΄: 9η θέση με 279 βαθμούς 

Παίδων: 2η θέση με 334,5 βαθμούς

Κορασίδων: 4η θέση με 245 βαθμούς

Γενική Παίδων-Κορασίδων:4η θέση με 579,5 βαθμούς

Εφήβων:3η θέση με 285 βαθμούς 

Νεανίδων: 3η θέση με 290 βαθμούς  

Γενική Εφήβων – Νεανίδων:2η θέση με 575 βαθμούς

1)Στούρα Όλγα- Νεανίδων – 8 μετάλλια(4χρυσά-3 ασημένια-1 χάλκινο): 100πετ(χρυσό), 4Χ100Μ.Ο mix(χρυσό), 4Χ100 ελ mix(χρυσό), 50πετ(χρυσό), 100ελ(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 4Χ200ελ(ασημένιο), 4Χ100ελ(χάλκινο),

2)Ντούμας Βαγγέλης – Παμπαίδων Α΄ – 4 μετάλλια(3χρυσά-1 ασημένιο):400ΜΑ(χρυσό), 200πρ(χρυσό), 200ΜΑ(χρυσό), 4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 4Χ100 ελ mix(8οι), 4Χ200ελ(9οι), 4Χ100ελ(9οι),

3)Δημητριάδη Σοφία – Νεανίδων – 8 μετάλλια(2χρυσά-5ασημένια-1χάλκινο): 4Χ100Μ.Ο mix(χρυσό), 4Χ100 ελ mix(χρυσό),200ύπ(ασημένιο), 400ΜΑ(ασημένιο), 100ύπ(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 4Χ200ελ(ασημένιο), 4Χ100ελ(χάλκινο),

4)Δημητριάδης Χάρης – Παμπαίδων Β΄ – 7 μετάλλια(2χρυσά-4ασημένια-1χάλκινο):200πετ(χρυσό), 4Χ100 Μ.Ο. (χρυσό),100πετ(ασημένιο), 4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 400ΜΑ(ασημένιο), 4Χ100ελ(ασημένιο),  4Χ200ελ(χάλκινο), 4Χ100 ελ mix(4οι),

5)Παπαδόπουλος Δημήτρης – Παμπαίδων Β΄ – 5 μετάλλια(2χρυσά-1ασημένιο-2χάλκινα):50πρ(χρυσό), 4Χ100 Μ.Ο. (χρυσό), 4Χ100ελ(ασημένιο), 4Χ200ελ(χάλκινο), 100πρ(χάλκινο), 200ΜΑ(4ος),

6)Τσελιπγιώτης Γιάννης – Παμπαίδων Α΄ – 4 μετάλλια(2χρυσά-2ασημένια):100πετ(χρυσό),200πετ(χρυσό), 4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 400ΜΑ(ασημένιο), 4Χ100 ελ mix(8οι), 4Χ200ελ(9οι), 4Χ100ελ(9οι),

7)Αλεξάκης Γιώργος – Εφήβων – 5 μετάλλια(2χρυσά-3χάλκινα): 4Χ100Μ.Ο mix(χρυσό), 400ΜΑ(χρυσό), 200πετ(χάλκινο), 200ΜΑ(χάλκινο), 4Χ100ελ(χάλκινο), 4Χ100 Μ.Ο. (4οι), 4Χ200ελ(5οι),

8)Παρλίδης Φίλιππος – Εφήβων – 3 μετάλλια(2χρυσά-1χάλκινο): 4Χ100Μ.Ο mix(χρυσό), 4Χ100 ελ mix(χρυσό), 4Χ100ελ(χάλκινο), 100πρ(4ος), 50πρ(4ος), 4Χ100 Μ.Ο. (4οι), 4Χ200ελ(5οι),

9)Χατζημιχαήλ Ιωάνννα – Παγκορασίδων Β΄ – 5 μετάλλια(1χρυσό-2ασημένια-2χάλκινα):200πετ(χρυσό), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο),  4Χ100ελ(ασημένιο), 100πετ(χάλκινο), 400ΜΑ(χάλκινο), 4Χ100 ελ mix(4οι),

10)Πεχλιβανίδης Γιώργος του Χρήστου – Παμπαίδων Β΄ – 5 μετάλλια(1χρυσό-3ασημένια-1χάλκινο):4Χ100 Μ.Ο. (χρυσό),50πρ(ασημένιο), 4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 4Χ100ελ(ασημένιο), 4Χ200ελ(χάλκινο), 100πρ(6ος), 200πρ(7ος),

11)Γκουτζιβελάκη Γεωργία – Νεανίδων – 4 μετάλλια(1χρυσό-2ασημένια-1χάλκινο): 200πετ(χρυσό), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 4Χ200ελ(ασημένιο), 4Χ100ελ(χάλκινο),100πετ(7η),

12)Αλεξάκη Κυριακή – Κορασίδων- 4 μετάλλια(1χρυσό-2ασημένια-1χάλκινο): 400ΜΑ(χρυσό), 4Χ100 ελ mix(ασημένιο), 200ΜΑ(χάλκινο), 4Χ200ελ(χάλκινο), 4Χ100Μ.Ο mix(4οι), 4Χ100 Μ.Ο. (5οι), 4Χ100ελ(5ες),200πετ(6η),

13)Κωνσταντινίδης Νίκος-Εφήβων – 3 μετάλλια(1χρυσό-1ασημένιο-1χάλκινο): 4Χ100 ελ mix(χρυσό),50πετ(4ος), 50ελ(ασημένιο), 4Χ100ελ(χάλκινο), 4Χ100 Μ.Ο. (4οι),100ελ(5ος),

14)Τσαταλμπασίδης Λευτέρης – Παμπαίδων Β΄- 1 μετάλλιο(1χρυσό):4Χ100 Μ.Ο. (χρυσό),200πετ(5ος), 100πετ(6ος), 50πετ(7ος),

15)Σιουρδάκη Μάρθα-Μαρία – Παγκορασίδων Β΄ – 4 μετάλλια(4ασημένια):4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 4Χ100ελ(ασημένιο), 400ΜΑ(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 200ΜΑ(4η), 100ελ(7η),

16)Σαΐρης Ραφαήλ – Παίδων – 4 μετάλλια(3ασημένια-1 χάλκινο):200ύπ(ασημένιο), 100ύπ(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 50ύπ(χάλκινο), 4Χ100Μ.Ο mix(4οι), 4Χ100ελ(4οι), 4Χ200ελ(6οι),

17)Πεχλιβανίδης  Γιώργος του Σταύρου – Παίδων – 4 μετάλλια(3ασημένια-1χάλκινο): 400ΜΑ(ασημένιο), 4Χ100 ελ mix(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 100ύπ(χάλκινο),  200ΜΑ(4ος), 4Χ100ελ(4οι), 4Χ100Μ.Ο mix(4οι), 4Χ200ελ(6οι),

18)Βασιλακάκη Αναστασία – Παγκορασίδων Β΄ – 3 μετάλλια(3ασημένια):4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 4Χ100ελ(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο)200ύπ(4η), 50ύπ(5η), 100ύπ(5η),

19)Πεχλιβανίδης Αντώνης – Παμπαίδων Β΄ – 5 μετάλλια(2 ασημένια-3χάλκινα):200πετ(ασημένιο), 4Χ100ελ(ασημένιο), 400ΜΑ(χάλκινο), 800ελ(χάλκινο), 4Χ200ελ(χάλκινο),

20)Κουρτίδη Στέλλα – Νεανίδων – 4 μετάλλια(2ασημένια-2χάλκινα): 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 4Χ200ελ(ασημένιο), 200πετ(χάλκινο), 4Χ100ελ(χάλκινο), 100πετ(6η), 50πετ(13η),

21)Πεχλιβανίδου Αναστασία – Κορασίδων – 4 μετάλλια(2ασημένια-2χάλκινα): 4Χ100 ελ mix(ασημένιο),50πετ(ασημένιο), 50ελ(χάλκινο), 4Χ200ελ(χάλκινο),4Χ100Μ.Ο mix(4οι), 200ελ(4η), 4Χ100 Μ.Ο. (5οι), 4Χ100ελ(5ες),

22)Τσομπάνη Αναστασία – ΠαγκορασίδωνΑ΄ – 3 μετάλλια(2ασημένια-1χάλκινο):4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 100πρ(χάλκινο), 50πρ(χάλκινο), 200πρ(6η), 4Χ100 ελ mix(8οι),

23)Αλαμάνος Σπύρος-Παίδων-2 μετάλλια) (2ασημένια): 4Χ100 ελ mix(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 4Χ100ελ(4οι), 100ελ(10ος), 50πετ(10ος), 50ελ(11ος),

24)Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα – Παγκορασίδων Β΄ – 2 μετάλλια(2ασημένια):4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο), 4Χ100ελ(ασημένιο), 4Χ100 ελ mix(4οι), 100πρ(7η), 50πρ(6η), 200πρ(6η),

25)Παπαδημητρίου Ευτέρπη – Παγκορασίδων Α΄ – 2 μετάλλια(1ασημένιο-1χάλκινο):4Χ100Μ.Ο mix(ασημένιο), 200πετ(χάλκινο), 100πετ(7η), 4Χ100 ελ mix(8οι),200ΜΑ(13η),

26)Σέλλος Αριστοτέλης – Παίδων – 1 μετάλλιο(1ασημένιο): 4Χ100 Μ.Ο. (ασημένιο),400ΜΑ(4ος), 100πρ(9ος), 200πετ(9ος),

27)Παντελίδης Δημήτρης –  Εφήβων – 1 μετάλλιο(1 χάλκινο): 4Χ100ελ(χάλκινο), 50ελ(13ος), 50πετ(14ος), 100ελ(15ος), 4Χ200ελ(5οι),

28)Ξενιτοπούλου Δανάη – Κορασίδων – 1 μετάλλιο(1χάλκινο): 4Χ200ελ(χάλκινο), 4Χ100 Μ.Ο. (5οι), 4Χ100ελ(5ες),100πετ(9η), 50πετ(9η), 200πετ(10η),

29)Βάβουρα Δέσποινα – Κορασίδων – 1 μετάλλιο(1 χάλκινο): 4Χ200ελ(χάλκινο), 4Χ100ελ(5ες),400ΜΑ(6η), 100πετ(16η), 200πετ(11η),

30)Κεϊμάς Κωνσταντίνος – Παμπαίδων Β΄ – 1 μετάλλιο(1χάλκινο):200ΜΑ(χάλκινο), 100πρ(9ος), 50πρ(13ος),

31)Ελευθεριάδης Περικλής – Εφήβων: 4Χ100 Μ.Ο. (4οι), 4Χ200ελ(5οι),200πετ(6ος), 100πρ(7ος), 200ΜΑ(8ος),

32) Παντελίδης Κωνσταντίνος – Παίδων: 4Χ100ελ(4οι), 200ύπ(5ος), 4Χ200ελ(6οι),100ύπ(14ος), 50ύπ(23ος),

33)Μαυρόπουλος Αργύρης- Παίδων: 400ΜΑ(5ος), 200πετ(6ος), 4Χ200ελ(6οι), 100πετ(15ος),

34)Αλεξάκης Μανώλης – Παμπαίδων Α΄:200πετ(5ος), 400ΜΑ(6ος), 100πετ(7ος), 4Χ200ελ(9οι), 4Χ100ελ(9οι),

35)Παπαδημητρίου Γιάννης – Παίδων: 200πετ(5ος), 100πετ(10ος), 200ΜΑ(12ος),

36Αγοράκη Κυριακή – Κορασίδων: 4Χ100 Μ.Ο. (5οι), 200ύπ(16η), 50ύπ(18η), 100ύπ(19η),

37)Χριστακάκης Κωνσταντίνος – Παμπαίδων Β΄:50ύπ(6ος), 200ύπ(9ος), 100ύπ(10ος),

38)Παλτζαντίδου Ελεονώρα – Παγκορασίδων Α΄:50ύπ(11η), 200ύπ(12η), 100ύπ(15η),

39)Δαργινίδης Δημοσθένης – Παίδων: 200πετ(12ος), 100πετ(14ος), 200ελ(16ος),

40)Σταυρίδης Μιλτιάδης – Παμπαίδων Α΄:200ύπ(17ος), 100ύπ(20ος), 50ύπ(22ος), 4Χ200ελ(9οι), 4Χ100ελ(9οι),

41)Βασιλακάκης Παναγιώτης – Παίδων:200πετ(15ος), 200ΜΑ(17ος),

42)Αναστασιάδου Ασημίνα – Κορασίδων:200πρ(19η), 100πρ(22η), 50πρ(23η),

43)Αργυριάδης Νίκος – Παίδων: 100πετ(25ος), 200ΜΑ(18ος), 400ΜΑ(ΕΣ)

44)Γιουβανάκης  Λευτέρης-Παίδων:200ελ(26ος), 50ελ(54ος), 100ελ(61ος),

45)Καραδημητρίου Νικόλας – Παίδων:100πρ(32ος), 50πρ(33ος), 100ελ(65ος),

Η συνέχεια της κολυμβητικής χρονιάς που διανύουμε  ευελπιστούμε να είναι απαλλαγμένη από την απειλή της πανδημίας και όλος ο κόσμος να βιώσει την αίσθηση της ελευθερίας σε κάθε επίπεδο, ιδιαίτερα στον αθλητισμό που υπέστη σοβαρό πλήγμα και από πλευράς διοργανώσεων και από πλευράς ψυχολογίας! Θα θέλαμε όλοι να δούμε να διοργανώνονται τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα  όπως αρμόζει στην διοργάνωση αυτή, με την συγκέντρωση όλων των αθλητών μετά από 2 χρόνια και την ανάλογη αίγλη αυτών των αγώνων! Οι κολυμβητές μας πάντως φωνάζουν «παρόντες»!

ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΘΑ

ΤΟ Δ.Σ.  ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

- Χορηγούμενη-

Ακολουθήστε μας και στο Instagram

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP ΤΟΥ evros24.gr

Διαβασε και αυτο