fbpx
16.9 C
Alexandroupoli
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Με την 7η θέση και το χειροκρότημα του κόσμου έκλεισε η χρονιά για τον Άθλο Ορεστιάδας!

- Χορηγούμενη-

Με την 7η θέση στην τελική κατάταξη, -πιο ψηλά σε σύγκριση με την 8η θέση της περσινής περιόδου- και το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας του «Ν. Σαμαράς», ως ανταμοιβή για την προσπάθεια της ομάδας καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν, ο Άθλος Ορεστιάδας ολοκλήρωσε με ήττα 2-3 (27-25, 20-25, 19-25, 27-25, 19-21) από τον Πήγασο Πολίχνης τη συμμετοχή του στη Volleyleague 2023-2024.

Η ομάδα μας, που χρειάζονταν νίκη με σκορ 3-0 ή 3-1 σετ και 9+ πόντους στον αγώνα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ 5-7 για να τερματίσει στην 6η θέση, πάλεψε για το καλύτερο, προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια τα λάθη σε κρίσιμα σημεία, πρόδωσαν τους αθλητές του Κριστιάν Τσιτιγκόϊ, που στις λεπτομέρειες, δεν κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους. Μετά το 1-2 των φιλοξενούμενων, έχοντας πλέον κριθεί η 6η θέση, ο προπονητής μας έδωσε χρόνο συμμετοχής στο «νέο αίμα» του Άθλου, που χάρηκε χωρίς άγχος το παιχνίδι και έπειτα από 2,5 ώρες αγώνα, γνώρισαν μαζί με τη υπόλοιπη ομάδα την αποθέωση του κόσμου, ανταποδίδοντας κι εκείνοι με την αγάπη τους, ως ελάχιστο «ευχαριστώ» για τη στήριξή τους καθ ’όλη τη χρονιά.

Το τελευταίο παιχνίδι σεζόν άρχισε με καθυστέρηση μιας ώρας, λόγω προβλήματος ηλεκτροδότησης που προκάλεσαν τα έντονα καιρικά φαινόμενα στην Ορεστιάδα, αλλά και τη βράβευση του γιατρού της ομάδας, Δήμου Καμουκρανίδη για τη συμβολή του στη διεξαγωγή των φετινών εντός έδρας αγώνων του Άθλου, από το μέλος της διοίκησης, Γιάννη Καρρά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 6-6, με τον Πήγασο να ξεφεύγει από δικά μας λάθη 11-7 και 16-12. Πίεση στο σερβίς από τον Κιν με αντεπίθεση διαρκείας και καλές επιθετικές προσπάθειες των Χάτσεσον, Μπέικ έφεραν την ισοφάριση 17-17 . Ο Ιρανός ακραίος με μπλοκ και έξυπνο πλάσε έφερε την ομάδα μας μπροστά με 21-18. Με άσο ο Πήγασος ισοφάρισε 22-22. Ο Χάτσεσον με 24-23 χάρισε το σετ μπολ, αλλά από παράβαση στο φιλέ «σβήστηκε» άδοξα. Ο άσος του Αρμενάκη έδωσε το α’ σετ μπολ των φιλοξενούμενων, 25-24, ο Άθλος παρέμεινε «ζωντανός» 25-25 για να έρθει ο νέος πόντος του Χάτσεσον και ο άσος του Κιν που χάρισαν μέσα σε ενθουσιασμό στην κερκίδα με 27-25 το 1-0 σετ της ομάδας μας.

Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 7-7, αλλά ο Πήγασος με πίεση στο σερβίς ξέφυγε 10-7. Με καλές άμυνες και μπλοκ του Κωνσταντινίδη ο Άθλος ισοφάρισε 13-13. Έπειτα από μπαράζ εκατέρωθεν χαμένων σερβίς ο Πήγασος ξέφυγε 20-16 για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση 1-1 με 25-20.

Δυνατά ξεκίνησε και το γ’ σετ ο Πήγασος παίρνοντας προβάδισμα με 9-6. Με καλό σερβίς του Απόνζα και μπλοκ ο Άθλος μας ισοφάρισε 11-11. Από λάθη στην υποδοχή ο Πήγασος ξέφυγε 16-14 και 22-18 για να φτάσει με 25-19 στο 1-2 και στην οριστική κατάληψη της 6ης θέσης.

Με το διακύβευμα του αγώνα να έχει πλέον κριθεί, στη συνέχεια του ματς οι δύο προπονητές έριξαν στο γήπεδο αθλητές που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλο το πρωτάθλημα, όπως οι Π. Μποζίδης, Β. Μποζίδης, Αντώνης Διβάρης και Βαγγέλης Διαμαντίδης για την ομάδα μας. Μαζί με τους Χάτσεσον, Ράμος και Κωνσταντινίδη, παίζοντας ελεύθερα κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου για τις όμορφες προσπάθειές τους που έφεραν την ισοφάριση 2-2- σετ με 27-25.

Tελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έπειτα από φοβερή μάχη στο 5ο σετ κατάφεραν στα σημεία να πάρουν τη νίκη 2-3 σετ με 19-21 και να κλείσουν τη χρονιά τερματίζοντας στην 6η θέση.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Κωστόπουλος, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 21-18, 24-25, 27-25

2ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 19-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 24-25, 27-25

5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 19-18, 19-21

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 5 άσσοι, 64 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς) και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 67 επιθέσεις (55% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (27-25, 25-20, 25-19, 27-25, 19-21) σε 134΄.

Α.Ο.ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κ. Τσιτιγκόι): Ράμος Πέρεζ 3π. (2/9επ., 1 άσσος), Απόνζα 12 (11/20επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 21 (18/31επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 35%αρ.), Κιν 1 (1 άσσος), Κωνσταντινίδης 7 (2/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χάτσεσον 23 (21/40επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 26%αρ.) / Συναδινός (λ. – 58%υπ., 19%αρ.), Διβάρης 6 (5/8επ., 1 μπλοκ), Διαμαντίδης (λ. – 64%υπ., 36%αρ.), Μποζίδης Β. 5 (5/10επ., 83%υπ., 42%αρ.), Μποζίδης Π. 1 (1 μπλοκ).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Ρουμάνος προπονητής Κριστιάν Τσιτιγκόϊ δήλωσε: «Όπως ακριβώς ξεκινήσαμε τη σεζόν, έτσι τελειώνει και η χρονιά. Παίζουμε πάντα καλά, αλλά δεν παίρνουμε αποτέλεσμα. Κάναμε και απόψε παιδικά λάθη και για να διεκδικήσεις μία θέση στην Ευρώπη, πρέπει να έχεις εμπειρία και να μην κάνεις τέτοια λάθη».

Σε έναν μίνι απολογισμό της φετινής χρονιάς ο κ Τσιτιγκόϊ είπε: «Κάναμε το καλύτερο, προσπαθήσαμε από την αρχή μέχρι σήμερα να δημιουργήσουμε μία ομάδα, με τις καλές και τις κακές στιγμές μας, έγιναν κάποιες αλλαγές το Δεκέμβριο, αλλά για να συμμετάσχεις στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα χρειάζεται όπως είπαμε εμπειρία. Γενικά παρουσιάσαμε μία καλή εικόνα»

Για το «νέο αίμα» του Άθλου που χρησιμοποιήθηκε στα δύο τελευταία σετ ο κ. Τσιτιγκόϊ είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των νεαρών αθλητών που αγωνίστηκαν στο 4ο και 5ο σετ και είμαι πολύ χαρούμενος που έπαιξαν και ευχαριστήθηκαν το βόλεϊ. Ωστόσο αγωνιστικά, με εξαίρεση τον Παναγιώτη Μποζίδη που είναι σε θέση να σταθεί με αξιώσεις σε υψηλό επίπεδο και τον στηρίζουμε, τα υπόλοιπα παιδιά δεν είναι ακόμη έτοιμα για σημαντικά παιχνίδια και με πίεση στο γήπεδο».

Ο Καναδός ακραίος Ζακ Χάτσεσον δήλωσε: «Το ότι δεν καταφέραμε το στόχο μας είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη γιατί κάναμε λάθη σε κρίσιμες στιγμές. Ενώ ήμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι στις αντίπαλες ομάδες, σε εύκολες μπάλες, δεν κάναμε αυτό που έπρεπε, χάναμε πολλά σερβίς ή δεν μαζεύαμε τη μπάλα μετά από μπλοκ. Είναι μικρές λεπτομέρειες, που όπως αποδείχθηκε μας στοίχισαν στο να πάρουμε την 5-6η θέση. Ο κόσμος ειδικά απόψε ήταν φανταστικός, στις στιγμές που δεν είχαμε καλή απόδοση με το χειροκρότημά τους μας ανέβασαν το ηθικό και την αυτοπεποίθηση και τους ευχαριστούμε.
Ένα μεγάλο «ευχαριστώ» όμως και στην πόλη της Ορεστιάδας, στους χορηγούς και στη διοίκηση της ομάδας για τη στήριξη που είχαμε στη σεζόν και φυσικά στους συμπαίκτες μου και τον προπονητή μου που μείναμε ενωμένοι στις δύσκολες στιγμές, παρά τα σκαμπανεβάσματά που είχαμε».

Ο Ούγγρος πασαδόρος Κάμερον Κιν δήλωσε : «Στο θέμα της στήριξης από όλους στην Ορεστιάδα με κάλυψε απόλυτα ο Ζακ (σ.σ. Χάτσεσον). Αγωνιστικά δεν πετύχαμε το στόχο μας και είμαι λίγο απογοητευμένος, αλλά αυτά συμβαίνουν στη ζωή και στο βόλεϊ. Καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και ιδιαίτερα στα πλέι οφ κάναμε αρκετά λάθη, τα οποία δεν μειώσαμε, αλλά ίσως τα αυξήσουμε και λίγο. Οι άλλες δύο ομάδες, Κηφισιά και Πήγασος Πολίχνης, είχανε μία σταθερότητα στην απόδοσή τους κατάφεραν να πάρουν τα αποτελέσματα που ήθελαν και για αυτό μιλάμε τώρα βάσει αυτών των δεδομένων.
Ευχαριστούμε πολύ τους φιλάθλους για την υποστήριξή τους, αλλά θα ήθελα να κάνω μία ιδιαίτερη μνεία σε έναν άνθρωπο, τον Χρήστο, που είναι δίπλα μας σε κάθε προπόνηση και σε κάθε παιχνίδι και τον ευχαριστούμε από καρδιάς που ήταν εμπράκτως δίπλα μας σε όλη τη διάρκεια της σεζόν».

Μετά την ολοκλήρωση των πλέι οφ για τις θέσεις 5-7 η κατάταξη είναι: 5η Κηφισιά, 6η Πήγασος, 7η Άθλος.