Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Συνεχίζει τον… χαβά του Εθνικός – έκανε το 9Χ9

- Χορηγούμενη-

Οι συνήθειες λένε ότι δύσκολα κόβονται και η ομάδα volley του Εθνικού το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, φτάνοντας κόντρα στον Μακεδονικό, στις εννιά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, αν και πιέστηκαν σε κάποια σημεία από τους φιλοξενούμενους, κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 3-1.

Το πρώτο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού, με τους γηπεδούχους να έχουν σε όλη τη διάρκεια του σετ, απόσταση ασφαλείας. Οι ψύχραιμες επιθέσεις του Στοιλούδη και το αλάνθαστο παιχνίδι του Ανδρεάδη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ενώ ο Καψαλιάρης αποτέλεσε για μία ακόμα φορά εγγύηση στην άμυνα.

Και μπορεί το πρώτο σετ να κύλησε εύκολα για τον Εθνικό (25-13), ωστόσο στο δεύτερο τα βρήκαν σκούρα, με τον τεχνικό του Μακεδονικού Λάμπη Μπαμπαλιούτα, να διαβάζει καλά το παιχνίδι του αντιπάλου και να υποχρεώνει τον Εθνικό στο πρώτο του χαμένο σετ, εντός έδρας, στο πρωτάθλημα. Τα αλάνθαστα σερβίς του Μακεδονικού και κάποια αβίαστα λάθη του Εθνικού, έφεραν το 22-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, ωστόσο ο Εθνικός ήταν αυτός που έδειξε πως δεν είναι διατεθημένος να χάσει άλλο σετ. Τα μπλοκ από τον Καβαρατζή, οι σωστές επιθέσεις του Δημητριάδη και τα ψύχραιμα σερβίς του Μπουφίδη, έδωσαν ξανά απόσταση ασφαλείας στον Εθνικό, νικώντας με 25-16.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Εθνικού μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, με τον Κωνσταντινίδη να είναι αλάνθαστος στις υποδοχές και τους Στοιλούδη-Ανδρεάδη να δίνουν λύσεις.

Οι Μπατίλης, Καραπιπέρης, Κεσκίνης, Κοντοστάθης και Ποιμενίδης, που μπήκαν ως αλλαγές, έδωσαν ανάσες και το φρεσκάρισμα που χρειαζόταν η ομάδα.

Επαιξαν οι: Δημητριάδης, Καβαρατζής, Στοιλούδης, Μπουφίδης, Καψαλιάρης, Ανδρεάδης και Κωνσταντινίδης (libero).
Αλλαγές: Κεσκίνης, Μπατίλης, Κοντοστάθης, Καραπιπέρης και Ποιμενίδης.