fbpx
19.9 C
Alexandroupoli
Τρίτη, 21 Σεπτεμβρίου, 2021

Στην 1η θέση στην Γενική Κατηγορία στο Πανελλήνιο κλασικής κολύμβησης ο ΟΦΘΑ

- Χορηγούμενη-

Με βαθμοθηρική διάθεση είδαν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών οι 42 κολυμβητές-τριες  του ΟΦΘΑ που συμμετείχαν από 14 Ιουλίου μέχρι 19 Ιουλίου 2021 στην  Θεσσαλονίκη και πραγματικά πήραν «Άριστα» με την εμφάνισή τους!!! Οι ιδιαίτερες συνθήκες με τον συναγωνισμό να υπάρχει μόνο με την μισή Ελλάδα λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού covid-19, δεν ευνόησαν την ύπαρξη μεγάλων επιδόσεων κάποιες φορές αλλά η αποφυγή κρουσμάτων ήταν το πρώτο μέλημα, πράγμα που επετεύχθη! Συνολικά, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, συμμετείχαν 2.700 κολυμβητές / τριες από 160 σωματεία όλης της χώρας.

- Χορηγούμενη-1

Από τις 6 κατηγορίες που έχει θεσπίσει η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, κατάφεραν να κατακτήσουν την πρώτη θέση στους επαρχιακούς συλλόγους  σε 3 κατηγορίες:

 1η θέση στην Γενική Κατηγορία Age group 13-16 ετών(8η μεταξύ όλων των συλλόγων),

1η θέση στην κατηγορία Κοριτσιών  13-16 ετών(10η μεταξύ όλων των συλλόγων)

και 1η θέση στην κατηγορία Νεανίδων 17-18 ετών(5η μεταξύ όλων των συλλόγων)!!!!!!

Στις υπόλοιπες κατηγορίες, μεταξύ επαρχιακών συλλόγων, είχαμε:

2η θέση στην κατηγορία Αγοριών 13-16 ετών(5η μεταξύ όλων των συλλόγων),

3η θέση στην Γενική Εφήβων – Νεανίδων(11η μεταξύ όλων των συλλόγων), και 8η θέση στην κατηγορία Εφήβων(22η μεταξύ όλων των συλλόγων). Να σημειωθεί ότι οι σύλλογοι που κατάφεραν να έχουν έστω και 1 βαθμό  στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αυτό ήταν 113  για την κατηγορία 13-16 ετών και 63 για την κατηγορία Εφήβων – Νεανίδων και αυτό κάνει την επιτυχία των αθλητών του ΟΦΘΑ ακόμη πιο σημαντική!!!

Τα 17 μετάλλια που κατέκτησαν 10 αθλητές μας(4 χρυσά-3 ασημένια -8 χάλκινα στα ατομικά αγωνίσματα και 2 χάλκινα σε ομαδικά αγωνίσματα),  δείχνουν μόνο ένα μέρος της συγκλονιστικής προσπάθειας που κατέβαλλαν καθώς, οι περισσότεροι ξεπέρασαν τον εαυτό τους κάνοντας νέα ατομικά ρεκόρ(ν.α.ρ.) και μπαίνοντας στους 16 καλύτερους κολυμβητές-τριες της χώρας μας που βαθμολογούνται!

Αναλυτικά οι επιτυχίες των κολυμβητών-τριών μας:

1)Ντούμας Βαγγέλης-Εφραίμ(Παμπαίδων Β΄):100ελ(χρυσό, ν.α.ρ.), 200ΜΑ(χρυσό- ν.α.ρ.), 200ελ(χάλκινο- ν.α.ρ.)

2)Δημητριάδου Σοφία(Νεανίδων):200ύπ(χρυσό), 50ύπ(χάλκινο-ν.α.ρ.), 100ύπ(ασημένιο),

3)Στούρα Όλγα-Δήμητρα(Κορασίδων):200πετ(χρυσό), 100πετ(ασημένιο- ν.α.ρ.), 200ελ(χάλκινο)

4)Πεχλιβανίδης Γιώργος(Παμπαίδων Α΄):100ύπ(ασημένιο ν.α.ρ.), 100πετ(χάλκινο- ν.α.ρ.),

200πετ(ν.α.ρ.-5ος), 4Χ100μ ελ ΠΠΑ΄(χάλκινο), 4Χ100μ Μ.Ο.(χάλκινο)

5)Αλεξάκης Γιώργος(Παίδων): 100πρ(χάλκινο- ν.α.ρ.), 1500ελ(5ος), 200πρ(ν.α.ρ.-4ος),

6)Παρλίδης Φίλιππος(Εφήβων):20ΜΑ(χάλκινο_ ν.α.ρ.), 100πρ(ν.α.ρ.-5ος), 100πετ(ν.α.ρ.-10ος),

7)Αλεξάκη Κυριακή(Παγκορασίδων Α΄):400ΜΑ(χάλκινο), 400ελ(ν.α.ρ.-8η), 200ΜΑ(7η),

     8)Παντελίδης Κωνσταντίνος(Παμπαίδων Α΄): 200ύπ(χάλκινο- ν.α.ρ.), 50ύπ(ν.α.ρ.-15ος), 100ύπ(ν.α.ρ.-10ος), 4Χ100μ ελ ΠΠΑ΄(χάλκινο), 4Χ100μ Μ.Ο.(χάλκινο)

9)Βασιλακάκης Παναγιώτης(Παμπαίδων Α΄):400ΜΑ(ν.α.ρ.-6ος), 200ΜΑ(ν.α.ρ.-10ος), 200πετ(ν.α.ρ.-17ος), 4Χ100μ ελ ΠΠΑ΄(χάλκινο), 4Χ100μ Μ.Ο.(χάλκινο)

10)Αλαμάνος Σπύρος(Παμπαίδων Α΄):100ελ(ν.α.ρ.-11ος), 50ελ(ν.α.ρ.-11ος), 200ελ(20ος), 4Χ100μ ελ ΠΠΑ΄(χάλκινο), 4Χ100μ Μ.Ο.(χάλκινο)

11)Γκουτζιβελάκη Γεωργία(Νερανίδων):200πετ(4η), 400ΜΑ(ν.α.ρ.-5η), 100πετ(7η),

12)Τσελιπγιώτης Γιάννης(Παμπαίδων Β΄): 200πετ(ν.α.ρ.-4ος),1500ελ(ν.α.ρ.-7ος), 200ελ(ν.α.ρ.-8ος)

13)Σαΐρης Ραφαήλ(Παίδων):200ύπ(ν.α.ρ.-4ος), 100ύπ(ν.α.ρ.-9ος) , 50ύπ(ν.α.ρ.-12ος),

14)Ξενιτοπούλου Καλλιόπη(Νεανίδων): 200ΜΑ(4η), 100πετ(15η), 400ΜΑ(10η)

15)Ξενιτοπούλου Δανάη(Παγκορασίδων Α΄):200πετ(6η), 400ΜΑ(6η), 100πετ(10η),

16)Πεχλιβανίδου Αναστασία(Παγκορασίδων Α΄):50πετ(ν.α.ρ.-6η), 100ελ(7η), 100πετ(ν.α.ρ.-8η),

17)Τσολακίδη ΄Αννα(Παγκορασίδων Β΄):100πετ(ν.α.ρ.-9η), 200πετ(ν.α.ρ.-11η), 400ΜΑ(24η)

18)Τσομπάνη Αναστασία(Παγκορασίδων Β΄):50πρ(ν.α.ρ.-9η), 200πρ(ν.α.ρ.-14η), 100πρ(ν.α.ρ.-15η)

19)Μεταλλίδου Αθανασία(Νεανίδων):200πετ(11η), 400ΜΑ(13η), 100πετ(26η),

20)Ελευθεριάδης Περικλής(Παίδων):200πετ(ν.α.ρ.-11ος), 200ΜΑ(ν.α.ρ.-22ος), 200πρ(26ος),

21)Αλεξάκης Μανώλης(Παμπαίδων Α΄):200πετ(ν.α.ρ.-11ος), 200πρ(ν.α.ρ.-39ος), 400ΜΑ(Άκ)

     22)Δημηροπούλου Ελένη(Κορασίδων): 50ύπ(12η), 100ύπ(12η), 200ύπ(ν.α.ρ.-14η),

23)Κουρτίδη Στέλλα(Κορασίδων):200πετ(12η), 100πετ(17η), 50πετ(ν.α.ρ.-31η)

24)Βάβουρα Δέσποινα(Παγκορασίδων Α΄):400ΜΑ(ν.α.ρ.-13η), 200πετ(18η), 100πετ(26η),

25)Αγοράκη Κυριακή(Παγκορασίδων Α’):200ύπ(ν.α.ρ.-16η), 100ύπ(ν.α.ρ.-18η),  50ελ(35η),

26)Κουτσουβάλη Μαρία(Κορασίδων): 100πρ(17η), 50πρ(18η),

27)Παπαδημητρίου Ευτέρπη(Παγκορασίδων Β΄):200πετ(17η), 400ΜΑ(ν.α.ρ.-23η), 100πετ(ν.α.ρ.-27η),

28)Κουκουράβα Στέλλα(Νεανίδων): 200πρ(17η), 50πρ(24η), 100πρ(27η),

29)Ζαφειροπούλου Κωνσταντίνα(Νεανίδων): 200ελ(18η), 50ελ(19η), 100ελ(23η),

30)Σέλλος Αριστοτέλης(Παίδων ): 100πρ(ν.α.ρ.-23ος), 200πετ(ν.α.ρ.-25ος), 100πετ(ν.α.ρ.—44ος)

31)Μαυρόπουλος Αργύρης(Παμπαίδων Α΄):200πετ(ν.α.ρ.-24ος), 100πετ(ν.α.ρ.-32ος), 50πετ(ν.α.ρ.-33ος)

32)Παπαδημητρίου Γιάννης(Παίδων):200πετ(ν.α.ρ.-26ος), 200ΜΑ(ν.α.ρ.-31ος), 100πετ(ν.α.ρ.-47ος), 

33)Αναστασιάδου Ασημίνα(Παγκορασίδων Α΄):200πρ(ν.α.ρ.-27η), 100πρ(38η), 100ύπ(ν.α.ρ.-46η)

34)Κεϊμάς Βασσίλης(Παίδων):200ΜΑ(ν.α.ρ.-35ος), 100πετ(ν.α.ρ.-46ος), 50πετ(ν.α.ρ.-59ος),

35)Αργυριάδης Νίκος(Παίδων):200ΜΑ(ν.α.ρ.-39ος), 200πρ(ν.α.ρ.-41ος), 100πρ(58ος),

36)Παλτζαντίδου Ελεονώρα(Παγκορασίδων Β’):200ύπ(ν.α.ρ.-40η), 50ελ(ν.α.ρ.-44η), 100ύπ(ν.α.ρ.-54η)

37)Δαργινίδης Δημοσθένης(Παίδων): 200ελ(ν.α.ρ.-46ος),  100πετ(ν.α.ρ.-64ος), 200πετ(Άκ),

38)Παντελίδης Δημήτρης(Παίδων): 100πετ(ν.α.ρ.-55ος), 100ελ(ν.α.ρ.-68ος), 50πετ(ν.α.ρ.-64ος)

39)Ροδίτης Βασίλης(Παμπαίδων Β΄):200ελ(ν.α.ρ.-61ος),50ελ(ν.α.ρ.-76ος), 100ελ(97ος),

40)Φραγκάκης Μανώλης(Παίδων): 100ελ(ν.α.ρ.-70ος), 50ελ(ν.α.ρ.-75ος), 50πετ(118ος)

41)Σταυρίδης Μιλτιάδης(Παμπαίδων Β΄):50ελ(ν.α.ρ.-116ος), 50ύπ(ν.α.ρ.-46ος), 100ύπ(ν.α.ρ.-43ος)

42)Γιουβανάκης Λευτέρης(Παμπαίδων Α΄):100ελ(ν.α.ρ.-114ος), 50ελ(ν.α.ρ.-99ος), 50πετ(67ος)

Το ομαδικό πνεύμα των παιδιών μας έγινε φανερό στα ομαδικά αγωνίσματα(20 συνολικά είχε ο ΟΦΘΑ, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου, που πραγματικά ξεπέρασαν όλοι τον εαυτό τους κάνοντας καταπληκτικά ατομικά ρεκόρ και ανεβάζοντας τον σύλλογο πολύ ψηλά στην βαθμολογία. Ο σύλλογος ευχαριστεί και τα 3 παιδιά που θέλησαν να τον ενισχύσουν φέτος, τον Μανώλη Φραγκάκη, την Έλενα Δημηροπούλου και την Μαρία Κουτσουβάλη.

 Ευχόμαστε σε όλους, γονείς και αθλητές καλές διακοπές και ανάλογη συνέχεια στο αθλητικό τους μέλλον, που έτσι κι αλλιώς με την δουλειά που γίνεται τους ανήκει!!!

To Δ.Σ. και οι Προπονητές.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΠ-ΠΚ Α-Β ΑΤΟΜΙΚΑ (20.07.2021 11:43)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΠ-ΠΚ Α-Β ΟΜΑΔΙΚΑ (20.07.2021 11:43)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Π-Κ Ε-Ν ΑΤΟΜΙΚΑ (20.07.2021 11:44)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Π-Κ Ε-Ν ΟΜΑΔΙΚΑ (20.07.2021 11:44)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ (20.07.2021 11:45)

- Χορηγούμενη-

Ακολουθήστε μας και στο Instagram

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP ΤΟΥ evros24.gr

Διαβασε και αυτο

ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ