Alexandroupoli
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Στάση… Σουφλί, για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

- Χορηγούμενη-

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, γνώρισε το Σάββατο το απόγευμα ο Ενικός, απέναντι στην ομάδα της ΑΣΑ Έβρου. Οι Αλεξανδρουπολίτες, ταξίδεψαν στο Σουφλί, όπου είδαν να μπαίνει φρένο στο σερί των 15 αήττητων αγώνων τους, σε μία αναμέτρηση, που πραγματικά ότι μπορούσε να πάει λάθος πήγε και ότι μπορούσε να στραβώσει για τον Εθνικό, στράβωσε. Απέναντι στην νεανική και πολύ εμψυχωμένη ομάδα του Σουφλίου, ο Εθνικός δεν μπόρεσε να απειλήσει και η ήττα με 3-0, ήρθε μάλλον φυσιολογικά.

Από το πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος και με δυνατό όπλο τους το μπλοκ και την άμυνα, δεν επέτρεψαν στον Εθνικό να προηγηθεί σε κανένα σημείο. Οι τρεις συνεχόμενοι πόντοι από τον Κοντοστάθη, η είσοδος τους Κεσκίνη που ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του σερβίς και λίγα επιθετικά ξεσπάσματα από τους Δημητριάδη (στο 23-19) και Κυριακίδη (στο 23-21), δεν ήταν αρκετά για να σταματήσουν το Σουφλί, το οποίο πήρε το σετ με 25-21.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Νίκου Μούχλια ξεκίνησαν δυνατά και στο δεύτερο σετ, με τον Εθνικό να βρίσκεται ξανά να κυνηγάει το σκορ. Με τον Στοιλούδη να σταματάει με μπλοκ κάποιες επιθέσεις της ΑΣΑ, και τους Δημητριάδη, Κεσκίνη να ξεμπλοκάρουν επιθετικά, ο Εθνικός βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ (9-10 και 17-19). Ωστόσο κάποια επιπόλαια λάθη και η δυσκολία του Εθνικού στην υποδοχή, έφεραν ξανά το Σουφλί σε θέση οδηγού (21-19), νικώντας και στο δεύτερο σετ.

Με την είσοδο του Μπατίλη στο τρίτο σετ, ο Γιώργος Ανδραβίζος θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα, η οποία μέχρι τα μισά του, πήγαινε πόντο-πόντο με την ΑΣΑ (6-6, 11-11, 13-13). Μάλιστα χάρη σε σημαντικούς πόντους του Κυριακίδη (15-14, 15-16, 16-17), ο Εθνικός μπόρεσε να πάρει κεφάλι δύο πόντων στο σκορ (17-19). Ωστόσο η νευρικότητα και τα λάθη στο σερβίς, σε συνδυασμό με την πολύ καλά διαβασμένη ομάδα του Σουφλίου, έφεραν την ήττα του σετ με 25-22 για τον Εθνικό.

ΤΑ ΣΕΤ
1ο: 5-2, 12-11, 19-12, 25-21
2ο: 6-3, 11-11, 17-19, 25-22
3ο: 6-6, 13-13, 17-18, 25-22

Έπαιξαν οι: Δημητριάδης, Ανδρεάδης (Κεσκίνης), Καψαλιάρης, Κωνσταντίδης (libero), Στοϊλούδης, Κοντοστάθης (Μπατίλης), Κυριακίδης.

Κίτρινη κάρτα: Δημητριάδης, Κωνσταντινίδης
Από τον πάγκο της ομάδας στο τρίτο σετ, αποβλήθηκε ο φροντιστής του Εθνικού, Θεόδωρος Μαυρίδης.