18.9 C
Alexandroupoli
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πρωταθλητές Ελλάδος οι φοιτητές και φοιτήτριες του Δ.Π.Θ.

Και οι δύο ομάδες κέρδιζαν το πανελλήνιο τουρνουά καλαθοσφαίρισης, που διεξήχθη στην Κομοτηνή

- Χορηγούμενη-

Την κατάκτηση του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος σε άντρες και γυναίκες, πανηγύρισε το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, το οποίο φέτος -σε συνεργασία με τον δήμο Κομοτηνής- επωμίστηκε την ευθύνη διεξαγωγής του πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ αντρών-γυναικών και πάλης γυναικών.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ

Τα κορίτσια της ομάδας -έχοντας να υπερασπιστούν το 50-28 του πρώτου ματς- παρά την ήττα με 42-44 από το Μετσόβιο έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου, μπροστά στους φοιτητές του Δημοκρίτειου που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Η ομάδα του Μετσοβείου παίζοντας το τελευταίο της χαρτί αιφνιδίασε τα κορίτσια του Δημοκρίτειο και προηγήθηκε με 11-16 στο Α’ δεκάλεπτο και 15-33 στο φινάλε του πρώτου μέρους δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στον τελικό.

Ωστόσο τα κορίτσια της Δήμητρας Δόλωμα μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος μείωσαν σε 28-39 στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου και έφτασαν το ματς στο καλάθι στα τελευταία 2′ λεπτά του αγώνα και έτσι και ολοκληρώθηκε το ματς με 42-44, με την ομάδα της Κομοτηνής να χάνει αρκετές επιθέσεις στο φινάλε για τη νίκη, που μπορεί να μην ήρθε όμως δίνει την κούπα στο Δημοκρίτειο.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη τελικό με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, νίκησαν στο κατάμεστο από κόσμο ΔΑΚ Κομοτηνής με σκορ 71-70 με δυο εύστοχες βολές σε νεκρό χρόνο!

Ο τελικός είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Το Δ.Π.Θ. δεν ξεκίνησε δυναμικά και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-27 αλλά στο ημίχρονο ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και προηγήθηκε με 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα 7 πόντων με 53-46 αλλά δεν διατήρησε την διαφορά ως το τέλος, με αποτέλεσμα το ματς να γυρίσει να γίνει 63-65 και 65-68 για το Μετσόβιο στο 38′ και να πάει πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε.

Στην τελευταία επίθεση με το σκορ 69-70 το Δ.Π.Θ. μπορεί να μην κατάφερε να πετύχει καλάθι, αλλά μετά από συνεχή επιθετικά ριμπάουντ ο Χρήστου κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο και με δύο βολές, χάρισε το τρόπαιο στο Δημοκρίτειο.

Την ομάδα του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης απάρτιζαν ο Βαγγέλης Ρυακιωτάκης (ΑΣ Δημοκρίτειο), ο Γιώργος Σκεμπής (ΓΑΣ Κομοτηνή), ο Γιώργος Βάκρινος (ΑΕ Κομοτηνής), ο Γιώργος Πασσαλίδης (ΓΑΣ Κομοτηνή), ο Κωστής Χατζηδημητρίου (ΓΑΣ Κομοτηνή), ο Φραντζέσκος Χρήστου (Λεύκιππος Ξάνθης), ο Χρήστος Σημάκης (ΓΑΣ Κομοτηνή), ο Γιώργος Πέγιος (ΑΣ Δημοκρίτειο), ο Βαγγέλης Χατζηπαυλίδης (ΑΣ Δημοκρίτειο), ο Βασίλης Στασινόπουλος (ΑΣ Δημοκρίτειο), ο Ιωσήφ Μαρκογιαννάκης (ΓΑΣ Κομοτηνή).