fbpx
20.2 C
Alexandroupoli
Τετάρτη, Απρίλιος 24, 2019

Ολοκληρώθηκε το 19ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Νέας Ορεστιάδας

- Χορηγούμενη-

Ολοκληρώθηκε το 19ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Νέας Ορεστιάδας τη Δευτέρα 3/9, με τις εφηβικές ομάδες του ΔΙΟΝΥΣΟΥ να παρουσιάζουν τη δουλειά τους στο υπαίθριο δημοτικό θέατρο την τελευταία ημέρα του προγράμματος.

Κατά τη διάρκεια της εννιαήμερης Γιορτής Θεάτρου, από 26 Αυγούστου έως και 3 Σεπτεμβρίου, θεατρικές ομάδες από όλη την Ελλάδα, καλλιτέχνες της κριτικής επιτροπής, προσκεκλημένοι, πλήθος θεατών από την ευρύτερη περιοχή του Έβρου, καθώς και επισκέπτες που έφτασαν στην πόλη ειδικά για το Φεστιβάλ, έλαβαν μέρος στη μεγαλύτερη γιορτή για το Ερασιτεχνικό Θέατρο της χώρας, έτσι όπως έχει εδώ και χρόνια πια αναδειχθεί το Φεστιβάλ της Νέας Ορεστιάδας στις συνειδήσεις των ίδιων των ερασιτεχνών αλλά και του καλλιτεχνικού κόσμου.

Κατά την έναρξη της 19ης διοργάνωσης του θεσμού, τιμήθηκε για το σύνολο της προσφοράς του ο σημαντικός ηθοποιός Γρηγόρης Βαλτινός, ο οποίος παρακολούθησε και την παράσταση του Θεατρικού Εργαστηρίου Νέας Ορεστιάδας ΔΙΟΝΥΣΟΣ «Φόνος στην οδό Λουρσίν», ενώ συγκινημένος παρέλαβε τις τιμητικές διακρίσεις από το δήμαρχο Ορεστιάδας Βασίλη Μαυρίδη και τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Φεστιβάλ Άκη Τσονίδη.

- Χορηγούμενη-

Οι θεατρικές ομάδες από Κοζάνη, Προλεμαΐδα, Σπερχειάδα-Μακρακώμη, Πολύγυρο Χαλκιδικής, Βέροια και Δήμο Νεάπολης-Συκεών Θεσσαλονίκης διαγωνίστηκαν στη συνέχεια ενώπιον της Κριτικής Επιτροπής, της Επιτροπής Κοινού αλλά και εκατοντάδων θεατρόφιλων της περιοχής που κατέκλυζαν κάθε βράδυ το υπαίθριο δημοτικό θέατρο Νέας Ορεστιάδας.
Την Κριτική Επιτροπή αποτελούσαν φέτος οι: Αντώνης Θεοδωρακόπουλος, Άννα Κουρή, Γιάννης Μαργαρώνης, Άννα Χατζησοφιά και Παναγιώτης Μπουγιούρης, ο οποίος εν μέσω του Φεστιβάλ αναγκάστηκε εκτάκτως να μεταβεί στην Αθήνα και τη θέση του αναπλήρωσε ο Άκης Τσονίδης. Παρουσιαστής για μία ακόμη χρονιά ήταν ο μοναδικός στο είδος του και με βαθιά πολιτιστική γνώση, κ. Aλέξης Κωστάλας.

Επισήμως, την Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου έπεσε η αυλαία του διαγωνιστικού μέρους του Φεστιβάλ με την απονομή των βραβείων της κριτικής επιτροπής και της επιτροπής κοινού στις διακριθείσες ομάδες. Αναλυτικά τα βραβεία απονεμήθηκαν ως εξης:

Βραβεία Κριτικής Επιτροπής

1ο βραβείο καλύτερης παράστασης
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης για την παράσταση του έργου “Γέρμα” του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα σε σκηνοθεσία Γιώτη Βασιλειάδη

2ο βραβείο καλύτερης παράστασης
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας για την παράσταση του έργου «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ σε σκηνοθεσία Ναυσικάς Στάθη

3ο βραβείο καλύτερης παράστασης
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας για την παράσταση του έργου “Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος” του Ιάκωβου Καμπανέλλη σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ιωαννίδη

βραβείο σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
Γιώτης Βασιλειάδης για τη σκηνοθεσία στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
Κωνσταντίνος Ιωαννίδης για τη σκηνοθεσία στο έργο “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
Ναυσικά Στάθη για τη σκηνοθεσία στο έργο “Δεσποινίς Τζούλια” από τη Βέροια
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ
– στην Ναυσικά Στάθη για τη σκηνοθεσία στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας

βραβείο σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
Νάση Βενετία για τα σκηνικά στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
Νάση Βενετία για τα σκηνικά στο έργο “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
Ελένη Αρχοντή για τα σκηνικά στο έργο “Τα μωρά τα φέρει ο πελαργός” από τη Σπερχειάδα – Μακρακώμη
Μαγδαληνή Σίγα για τα σκηνικά στο έργο “Σμύρνη μου αγαπημένη” από το δήμο Νεάπολης – Συκεών
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ
– στην Νάση Βενετία για τα σκηνικά του έργου «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης, και…
– στην Νάση Βενετία για τα σκηνικά του έργου «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ι. Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας

βραβείο ενδυματολογίας
Υποψήφιες:
Βενετία Νάση για τα κοστούμια στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
Γεωργία Κατσάρη για τα κοστούμια στο έργο “Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός” από τη Σπερχειάδα – Μακρακώμη
Μαγδαληνή Σίγα για τα κοστούμια στο έργο “Σμύρνη μου αγαπημένη” από το δήμο Νεάπολης – Συκεών
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ
– στην Νάση Βενετία για τα κοστούμια του έργου «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης

βραβείο Α΄ γυναικείου ρόλου
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ, εξ ημισείας και ισότιμα:
– στην Δέσποινα Γιάγκογλου για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Δεσποινίδας Τζούλιας» στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
– στην Νικολέτα Σιάμου για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Γέρμας» στο έργο «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης

βραβείο Α΄ ανδρικού ρόλου
Υποψήφιοι:
Κώστας Ιωαννίδης για το ρόλο του “Χουάν” στη “Γέρμα” από την Κοζάνη
Μάκης Δαβιδόπουλος για το ρόλο του “Δημήτριου” στο έργο “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
Σπύρος Καραγιάννης για το ρόλο του “Ζαν” στο έργο “Δεσποινίς Τζούλια” από τη Βέροια
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
– στον Μάκη Δαβιδόπουλο για την ερμηνεία του στο ρόλο του «Δημήτριου» στο έργο «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ιάκωβου Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας

βραβείο Β΄ γυναικείου ρόλου
Υποψήφιες:
Δέσποινα Σολωμίδου για το ρόλο της “Ουρανίας” στο έργο “Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
Πένη Μαγκλάρα για το ρόλο της “Λέλας” στο έργο “Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός” από τη Σπερχειάδα – Μακρακώμη
Στέλα Γιαλετζή για το ρόλο της “Ζαχαρούλας” στο έργο “Σμύρνη μου αγαπημένη” από το Δήμο Νεάπολης-Συκεών
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ, εξ ημισείας και ισότιμα στις:
– Δέσποινα Σολωμίδου για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Ουρανίας» στο έργο «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ιάκωβου Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας
– Πένυ Μαγκλάρα για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Λέλας» στο έργο «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης

βραβείο Β΄ ανδρικού ρόλου
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
– στον Κωνσταντίνο Ιωαννίδη για την ερμηνεία του στο ρόλο του «Χάρη» στο έργο «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ιάκωβου Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας

βραβείο μουσικής σύνθεσης
Υποψήφιοι:
Δημήτρης Δημόπουλος για την πρωτότυπη μουσική στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
Γιάννης Παπαδημητρίου για την πρωτότυπη μουσική στο έργο “Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
– στον Δημήτρη Δημόπουλο, για τη μουσική σύνθεση του έργου «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης

βραβείο μουσικής επιμέλειας
Υποψήφιοι:
Ειρήνη Καραγιώργου για τη μουσική επιμέλεια στο έργο “Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός” από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης
Κώστας Βόμβολος για τη μουσική επιμέλεια στο έργο «Σμύρνη μου αγαπημένη» του Δήμου Νεάπολης – Συκεών
Όμιλος Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας για το έργο “Δεποινίς Τζούλια”
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
– στον Κώστα Βόμβολο για τη μουσική επιμέλεια του έργου «Σμύρνη μου αγαπημένη» της Μιμής Ντενίση, από την Κεντρική Σκηνή των Θεατρικών Εργαστηρίων «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου Νεάπολης – Συκεών

βραβείο φωτισμού
Υποψήφιες:
Εύη Παπαμάρκου για τους φωτισμούς στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
Ναυσικά Στάθη για τους φωτισμούς στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
– στην Ναυσικά Στάθη, για τους φωτισμούς στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ, από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας

έπαινος κινησιολογίας
– στην Ναυσικά Στάθη για την κινησιολογική επιμέλεια
στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ
από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας

έπαινος χαρακτηριστικού ρόλου
– στην Γιώτα Κατσίκα για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Βικτωρίας»
στο έργο «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα, από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας-Μακρακώμης

Βραβεία της Επιτροπής Κοινού

Από την Επιτροπή Κοινού που παρακολούθησε ανελλιπώς όλες τις παραστάσεις και παρέδωσε τη βαθμολογία της (από το 01 έως το 10), προέκυψαν τα εξής:

1ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης
στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας για την παράσταση του έργου «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ, σε σκηνοθεσία Ναυσικάς Στάθη, με μέσο όρο βαθμολογίας: 9,1
2ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης
στο Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης για την παράσταση του έργου «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα, σε σκηνοθεσία Κώστα Μέρρα, με μέσο όρο βαθμολογίας: 8,7
3ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης
στη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης για την παράσταση του έργου “Γέρμα” του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα σε σκηνοθεσία Γιώτη Βασιλειάδη, με μέσο όρο βαθμολογίας: 8,6

Οι άλλες τρεις παραστάσεις έλαβαν από το κοινό μέσο όρο βαθμολογίας:
– 4η θέση: “Σμύρνη μου αγαπημένη” από την Κεντρική Σκηνή Θεατρικών Εργαστηρίων “Μ. Μερκούρη” Δήμου Νεάπολης – Συκεών: 8,1
– 5η θέση: “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από τη θεατρική ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας: 6,4
– 6η θέση: “Ποιος σκότωσε τον William” από τη θεατρική ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Πολυγύρου Χαλκιδικής: 6

Τη διοργάνωση, που για μία ακόμη χρονιά κατά κοινή ομολογία στέφθηκε από την προσδοκώμενη επιτυχία, είχε το Θεατρικό Εργαστήρι Νέας Ορεστιάδας ΔΙΟΝΥΣΟΣ, σε συνεργασία με το Δήμο Ορεστιάδας και τη ΔΗΚΕΠΑΟ, και με την αρωγή του εμπορικού κόσμου της περιοχής μέσω και του Εμπορικού Συλλόγου Ορεστιάδας.

Οι διοργανωτές ευχαριστούν όσους συνέβαλαν στην επιτυχή 19η χρονιά του θεσμού, το Δήμο Ορεστιάδας, τη ΔΗΚΕΠΑΟ, τους επαγγελματίες χορηγούς της περιοχής, το θεατρόφιλο κοινό και τις θεατρικές ομάδες από όλη τη χώρα που έλαβαν μέρος στις διαδικασίες, είτε στις προκριματικές είτε στην τελική φάση του διαγωνισμού. Επίσης, ιδιαίτερες ευχαριστίες εκφράζονται στο τιμώμενο πρόσωπο κ. Γρηγόρη Βαλτινό και στην κριτική επιτροπή, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα, στον κ. Αλέξη Κωστάλα που για 15η συνεχή χρονιά παρουσίασε μοναδικά τις βραδιές του Φεστιβάλ και τέλος στην Διεύθυνση Αστυνομίας Ορεστιάδας για τη σημαντική συμβολή της και στο Τμήμα Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Ορεστιάδας που κάθε βράδυ παρευρίσκονταν στο χώρο προσφέροντας το απαραίτητο αίσθημα ασφάλειας και προλαμβάνοντας καταστάσεις. Όλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου, στην 20η επετειακή διοργάνωση.

- Χορηγούμενη-

Διαβασε και αυτο

ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΑ

- Χορηγούμενη -