Alexandroupoli
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Άρεσε, παρά την ήττα, ο Άθλος, στο “ποδαρικό” του 2023 με Φοίνικα Σύρου

- Χορηγούμενη-

Με τον ίδιο τρόπο που αποχαιρέτησε το 2022, υποδέχθηκε και το νέο έτος ο Άθλος Ορεστιάδας. Η ομάδα μας, παρά την ήττα με 0-3 (26-28, 21-25, 23-25) από το Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, στο ματς της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague στο νέο κλειστό της πόλης μας «Ν. Σαμαράς», άφησε καλές εντυπώσεις με τη μαχητικότητά της και το καλό βόλεϊ για δύο σετ, περιόρισε τα “όπλα”‘ των Συριανών, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν ερχόμενοι από τον πάγκο οι Β. Μποζίδης και Κ. Τσιουτσιουλούδης. Στον αγώνα που με αφορμή τη συμπλήρωση των 10 χρόνων από την απώλεια του Νικου Σαμαρά, ήταν αφιερωμένος στον πρόωρα χαμένο «αετό» του ελληνικού βόλεϊ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αείμνηστου άσου της Ορεστιάδας και του ελληνικού βόλεϊ.

O Άθλος μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και με πίεση από το σερβίς του Κασαμπαλή και καλές άμυνες πήρε κεφάλι από τον… ξανθομάλλη στο 2023 Γκένοφ, 6-2 του Φοίνικα. Με σταθερή υποδοχή και επίθεση του Ντε Πρα η διαφορά ανέβηκε στο 10-5. Με το «πόδι στο γκάζι και καλή λειτουργία σε όλους τους τομείς, το «πέναλτι» στο φιλέ του Ριζόπουλου έκανε το 14-8, υποχρεώνοντας τον Σέρβο τεχνικό των φιλοξενούμενων, Α. Σένισιτς να πάρει πρόωρα και το β’ ταίμ άουτ. Στη συνέχεια με Καλό σερβίς του Φρομ και συνεχόμενα λάθη της ομάδας μας, οι Συριανοί αντέδρασαν, μείωσαν σε 16-13 και με μπλοκ στον Ντε Πρα, προηγήθηκαν για πρωτη φορά 17-18. Ο Γκλάντστοουν Τζούνιορ έφερε και πάλι μπροστά τον Άθλο, 21-20, ακολούθησε μάχη πόντο με πόντος έως το 23-23 και μετά από δύο χαμένα σετ μπολ της ομάδας μας, ο Φοίνικας με λύσεις από τον Μιχάλοβιτς πήρε προβάδισμα 0-1, 26-28. από άστοχη επίθεση του Ντε Πρα.

Παρά την απογοήτευση των παικτών του Ηλία Κρεούζη από τον τρόπο που χάθηκε το α’ σετ, οι δυο ομάδες ήταν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5. Ο Κασαμπαλής με επίθεση έκανε το 7-5, αλλά ο Φρομ ισοφάρισε στη συνέχεια 10-10. Με εβρίτικα λάθη και χωρίς επιθετικές λύσεις, οι φιλοξενούμενους προσπέρασαν 14-15 και με το καλό σερβίς Μιχάλοβιτς ξέφυγαν 16-21. Ο Ηλίας Κρεούζης έριξε στο ματς Β. Μποζίδη, αντί Γκένοφ και Τσιουτσουλούδη αντί Γκλάντστόουν Τζούνιορ, αλλά παρά τις βοήθειες που έδωσαν οι νεοεισελθόντες αθλητές μας, ο Φοίνικας και πάλι από λάθος του Άθλου ζευγάρωσε με 21-25 τα κερδισμένα του σετ, 0-2.

Το γ’ σετ ο Φοίνικας με σερβις του Φρομ και αδιαπέραστο μπλοκ ξέφυγε με 3-7 και 7-12, αλλά το μπλοκ των Μποζίδη-Τσιτσιουλούδη στον Μιχάλοβιτς έφερε της διαφορά στον πόντο 12-13. Νέο μπλοκ του «Τσίτσι» και παράβαση των φιλοξενούμενων έδωσε προβάδισμα για στην ομάδα μας, 15-14. Ο Φοίνικας αντέδρασε με επίθεση Ιερεζουέλο πήρε και πάλι κεφάλι 15-17. Η είσοδος του Διαμαντίδη, αντί του Μποζίδη στην υποδοχή δεν στάθηκε ικανή να σταματήσει τους νησιώτες που ξέφυγαν 22-18. Με την υπερβολική κόκκινη στον «Ρίμπο» για έντονο διάλογο στο φιλέ, το σκορ έγινε 19-23, αλλά ο Άθλος, δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε 23-23. Ο Φρομ έφερε σε σετ-ματς μπολ τους νησιώτες για να πανηγυρίσει τελικά ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ «δια χειρός» Τζούριτς με 23-25, 0-3 την 4η φετινή του νίκη επί του Άθλου.

Ο τεχνικός μας Ηλίας Κρεούζης στις δηλώσεις του εμφανίστηκε ικανοποιημένος από τη μαχητική εικόνα που έδειξαν οι αθλητές του για δύο σετ, απέναντι σε ένα αντίπαλο με διαφορετικούς στόχους και κυρίως από τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν: «Συγχαρητήρια στο Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, ήταν καλύτερος και κέρδισε. Έδειξε ότι έχουμε διαφορετικούς στόχους, γιατί ενώ ξεκινήσαμε πολύ σωστά, κάναμε ακριβώς ό,τι είχαμε σχεδιάσει στο χαρτί .καταφέραμε να είμαστε μπροστά στο α’ σετ με πολύ καλό βόλεϊ και σχετικά εύκολα, είχαμε στόχο να χαμηλώσουμε τα ποσοστά ευστοχίας και το καταφέραμε αφού έπαιξε με 38% και ακόμη και ο Φρομ όταν βγήκε είχε χαμηλά ποσοστά. Όμως ο Κ. Σένισιτς «ανακάτεψε την τράπουλα», κατάφερε να βρει άλλες λύσεις, που μας εγκλώβισαν αφού αντίστοιχα εμείς δεν βρήκαμε τις απαραίτητες λύσεις. Κάπως έτσι κρίθηκε στον πόντο το ’α σετ, το β’ σετ έφυγε εύκολα και στο γ’ σετ είχαμε πάλι μια μεγάλη μάχη. Εγώ κρατάω τα θετικά, γιατί έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην ομάδα μου, ήρθαν τα παιδιά από τον πάγκο και βοήθησαν και τους ευχαριστώ πολύ. Γενικά δείχνουμε ότι έχουμε και εμείς λύσεις, θα πρέπει να διαβάσουμε το παιχνίδι σωστά και να δούμε τι μπορούμε να βελτιώσουμε για την επόμενη μέρα. Για μας το σημερινό ματς ήταν διδακτικό και έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ομάδα και στη διοίκηση και είμαι βέβαιος πως στη συνέχεια θα εμφανιστούμε καλύτεροι».

Από την πλευρά του ο Λιβυος κεντρικός μας, Μοχάμεντ Αλγκούλ δήλωσε: «Ήταν το πρώτο ματς για εμάς στο β’ γύρο, ο Φοίνικας Σύρου είναι καλή ομάδα, έπαιξε καλά, έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση, αλλά κι εμείς προσπαθήσαμε να κάνουμε το καλύτερο για να κερδίσουμε το ματς. Έγινε ένα καλό παιχνίδι, το παλέψαμε μέχρι το τέλος, αλλά αυτό είναι το βόλεϊ! Πάντα λέμε μεταξύ μας ότι είμαστε πολύ καλή ομάδα, προσπαθούμε σε κάθε παιχνίδι και δεν θέλω να δώσω κάποια υπόσχεση, αλλά ελπίζω να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για να είμαστε στις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας».

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Κωστόπουλος Δ., Επόπτες: Μέκιος, Πιλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.