fbpx
18 C
Alexandroupoli
Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2020

Αποτελέσματα των Περιφερειακών Διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Περιφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου 2017-18

- Χορηγούμενη-

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 25/2/2018 στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, οι Περιφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου Σχ. Έτους 2017-18

Για τη διοργάνωση συνεργάστηκαν, ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης και Τεχνολογίας (WROHellas) www.wrohellas.gr, ο ΑΕΠΣ Βορέας Αλεξανδρούπολης (Αθλητικός, Επιμορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος), ο Σύλλογος Ρομποτικής Μαθηματικών – Φυσικής και Τεχνολογίας Ξάνθης (RoboSpeciallists) (www.robospecialists.gr) και το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης με το γραφείο Σχολικής Συμβούλου Πληροφορικής Θράκης με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Για το σχ. έτος 2017-2018 ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου.

- Χορηγούμενη-

Οι μικροί μαθητές διαγωνίστηκαν σε 4 κατηγορίες:

Α) Κατηγορία Δημοτικού με θέμα: «Εποικισμός στον Άρη»

Β) Κατηγορία Γυμνασίου με θέμα: «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)» και

Γ) Κατηγορία Δημοτικού «Wedo2.0 Ποδόσφαιρο».

Δ) Κατηγορία Λυκείου με θέμα: “Αειφόρος Ανάπτυξη & Επιχειρηματικότητα”

Οι συμμετοχές για την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης ήταν: 33 ομάδες ρομποτικού ποδοσφαίρου Δημοτικού, 20 ομάδες Δημοτικού και 26 ομάδες Γυμνασίου και 1 ομάδα Λυκείου με περισσότερους από 280 μαθητές.

Οι αντίστοιχοι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί διοργανώνονται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό WRO Hellas στις 4/3/2018 στην Αθήνα. Από την περιφέρεια προκρίθηκαν στον τελικό της Αθήνας : 16 ομάδες Δημοτικού ποδοσφαίρου, 4 ομάδες Δημοτικού , 8 ομάδες Γυμνασίου και η 1 του Λυκείου

Περισσότερες πληροφορίες αναλυτικά αποτελέσματα, φωτογραφίες, στην διεύθυνση www.wrohellas.gr και https://www.facebook.com/events/1634170776663334/

Στην κατηγορία του Λυκείου την περιφέρεια θα εκπροσωπήσει το 1ο ΓΕΛ Ελευθερούπολης με την ομάδα RoboFarm και τους μαθητές Χάικ Μανασιάν, Χρήστος Κωστικιάδης, Αναγνώστης Γιαλαμής, Μαρία Γαιτανίδου, Θεοδώρα Τουρασανίδου, Χρυσούλα Μπάτσου, και τον προπονητή Δημήτριο Θεοδωρίδη

 

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Σχολείο που εκπροσωπεί

Συνολική Βαθμολογία

1

RoboGalaxy

Εξάρχου Στάθης

Σιούλας Σοφοκλής

Χατζηδημητρίου Αγνή

Γκουτή Ιωάννα

Παπαζογλου Στέλλα

Καϊκα Μαρίλια

Στανίτσας Θοδωρής

Μιχαηλίδης Ιωάννης

11ο Δ.Σ. Κομοτηνής

173

2

MikroRobots

Μητούση Χριστίνα

Στεργιαννης Λάμπρος

Αθανασιάδης Ιορδάνης

Αβρααμ Μαρία

Ηλιάδης Παναγιώτης

Παπαδοπούλου Χριστίνα Δημοτικό Σχολείο Μικρόπολης

169

12

Robot-Tech

Γαλανός Ιωάννης

Καραγιαννίδης Απόστολος

Λαμπριανίδου Βασιλική

Δήμου Νίκος

Τικταπανίδης Βασίλης

Σαρπότα Μαρία Ανεξάρτητη Ομάδα – @robot’s

165

6

Ρομποαριανοί

Παλαιολόγου Στέλιος

Καλιάτσας Στέφανος

Δημουτσης Δημήτρης

Παπαζογλου Χάρης

Αραμποτζής Γιώργος

Εγγλέζος Παναγιώτης

Μπαμπαλιας Κυριάκος

Γκόγκος Χρήστος

Ελευθερία Ρίγγα Computer Action

148

Αποτελεσματα – κατηγορία Γυμνασίου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Σχολείο που εκπροσωπεί

Συνολική Βαθμολογία

ROBO – ROYALS

Κυλίτση Αργυρώ

Μπαλαφούτη Μαρία

Σπύρου Οδυσσέας

Χατζηκυριακού Χριστίνα

Μπαλαφούτης Αθανάσιος Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή.

150

ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ

Μπουκοβάλας Χρήστος

Παπαδόπουλος Χρήστος

Σκαρλάτος Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospecialists

140

Lions Robots

Αναστασόπουλος Αθανάσιος

Γαμάγας Νικόλαος

Καμαργιάννης Πασχάλης Γυμνάσιο Σουφλίου

100

Friends of robots 2st

Γιαλαμίδη Δήμητρα

Μπαχαρίδου Μαρία

Ραντζάκη Χρυσάνθη

Κεραμιτσή Στέλλα 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας

100

RobotSorcieres

Κοντογιάννη Παναγιώτα

Ντουμα Αννα

Καμαργιάννης Πασχάλης Γυμνάσιο Σουφλίου

100

BenTech

Γεωργαντάς Κωνσταντίνος

Κοπανάκης Γεώργιος

Χατζηαγαπίου Ανδρέας Γυμνάσιο Δ.Ε. Σαπών

100

RoboΦτιάχτες 2

Γκουντινούδης Δημήτριος

Κουπούκης Αιμίλιος

Μπαλτατζής Δημοσθένης

Παπανδρέου Ανδρέας

Πολίτης Γεώργιος 1ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

90

Friends of robots 1st

Βοσνακίδης Ζήσης

Λαυκίδου Αννα

Τσιακιρούδης Χρήστος

Κεραμιτσή Στέλλα 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας

90

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού ποδοσφαίρου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ

ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Σχολείο που εκπροσωπεί

RoboGenius

Μουμτζής Χρήστος

Ταρχανίδης Νίκος

Γιουρατ Μπουτσεκ

Βασίλης Κόκκινος Σύλλογος Robospesialists

RoboDuo

Παπαλεξίου Αλέξης

Τσούτσας Φίλιππος

Βασίλης Κόκκινος Σύλλογος Robospesialists

Football3

Παρασχίδης Αναστάσιος

Σαρκαβος Νίκος

Καντζιλίδου Δωροθέα Σύλλογος Robospesialists

Roboplayers

Παπαδόπουλος Δημήτρης

Μπατζακίδου Μιχαέλα

Παπαδόπουλος Δομινίκος

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists

Robowinners

Πανταζίδης Αλέξανδρος

Κομματίδου Στέλλα

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists

Robogoalers

Φουντούκης Δημήτρης

Σιγλίδης Αλέξανδρος

Τσουκαλίδης Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists

Robot8th

Θεοφανίδου Ειρήνη

Θεοφανίδου Πολυξένη

Στεργίου Αγάπη

Τρυγώνης Σταύρος

Παπατσίμπας Βασίλης 8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης

Turbo_X

Γκοφκόλας Γιώργος

Δροπουλος Γιώργος

Δημουλης Γιωργος

Κεραμυδας Χαράλαμπος

Γούδας Τηλεμαχος Κεντρο Πληροφορικής Computer Action

Robo-Μπουλντόζες

Ιωαννίδης Μιχάλης

Σιούτας Νικόλας

Μπόγλου Παναγιώτης

Μήτρου Αντώνιος Σύλλογος Robospesialists

Fotbalistes

Τοπτσιώτης Ιωάννης

Αναστασιάδης Ιάσων

Κουρπανίδης Αλέξης

Καντζιλίδου Δωροθέα Σύλλογος Robospesialists

Robotitanes

Παρασκευάς Ιωάννης

Λαζίδης Κυριάκος

Στριβάνης Νίκος

Κόκκινος Βασίλης Σύλλογος Robospesialists

Λέων

Δομνίδης Θανάσης

Μποτσιόγλου Ανέστης

Αχμετογλου Ογουζχαν

Μήτρου Αντώνιος Σύλλογος Robospesialists

DataEvros team4

Κοσμίδης Κων/νος

Αναγνωστοπούλου Μαρίνα

Τριαντόπουλος Αγγελος

Πεχλιβάνης Αντώνιος

Ανδρεοπούλου Κυριακή Σχολή Πληροφορικής DataEvros

FIRSTάδες

Τασελαρίδης Παναγιώτης

Κερασίδης Ελευθέριος

Βαλσαμίδης Ιάσονας

Πλευρίδης Εμμανουήλ

Κουρτίδης Απόστολος

Κωστουδης Κωνσταντίνος 1ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

RobotMakersof8

Βορβολάκος Αγγελοσ

Καμπακάκης Χρήστος

Κόλκας Δημοσθένης

Παπανδρέου Αναστάσης

Παπατσίμπας Βασίλης 8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης

DataEvros team3

Συβρίδης Σταύρος

Αργύρης Αντώνιος

Σιωπίδης Θοδωρής

Τοτίλου Ευάγγελος

Ανδρεοπούλου Κική Σχολή Πληροφορικής DataEvros

Επιστημονικός υπεύθυνος Περιφέρειας Η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Θράκης: κ. Ναλμπάντη Θεοδώρα Email: tnalmpan@sch.grτηλ. 6932532960

- Χορηγούμενη-

Ακολουθήστε μας και στο Instagram

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP ΤΟΥ evros24.gr

 

Διαβασε και αυτο

ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΑ

Αλεξανδρούπολη: Μαθητές διαδηλώνουν για τις μάσκες στα σχολεία (βίντεο)

Διαμαρτυρία και πορεία κατά των μασκών στα σχολεία πραγματοποίησαν σήμερα το πρωί μαθητές και μαθήτριες του 1ου ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης.

Αχαρτογράφητος Έβρος: Τα Πετρωτά (φώτο+βίντεο)

Τα Πετρωτά είναι χωριό του Νομού Έβρου και ανήκουν διοικητικά στο Δήμο Ορεστιάδας. Δημιουργήθηκαν γύρω στο 1530 από Έλληνες που μετακόμισαν εκεί από την Ήπειρο και τη Μάλτα ενώ στη δεκαετία του 1970 μεγάλο μέρος των κατοίκων από τα Πετρωτά μετανάστευσαν στη Δυτική Ευρώπη. Σήμερα, το χωριό έχει περί τους 120 κατοίκους.
- Χορηγούμενη -