fbpx
8.9 C
Alexandroupoli
Κυριακή, 3 Μαρτίου, 2024

9 μετάλλια και πολλά ατομικά ρεκόρ των αθλητών του ΟΦΘΑ στα 30α Αλεξάνδρεια 2023

- Χορηγούμενη-

Με επιτυχία διεξήχθησαν τα «30α Αλεξάνδρεια 2023» στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης (1-3/12/2023), με διοργανωτή σύλλογο τον ΠΑΟΚ. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε σε 2 αγωνιστικές κατηγορίες, μία για τους Παμπαίδες-Παγκορασίδες(γεν. 2010 και 2011) και μία για την κατηγορία Ανδρών-Γυναικών(γεν. 2009 και μεγαλύτεροι)

Ο ΟΦΘΑ συμμετείχε με 31 κολυμβητές-τριες συνολικά(14 για την κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων και 17 αθλητές για την κατηγορία Ανδρών-Γυναικών) στην πρώτη διοργάνωσή τους σε πισίνα 50 μέτρων την φετινή κολυμβητική περίοδο και οι αθλητές του κατέκτησαν 9 μετάλλια(2 χρυσά-2 ασημένια-5 χάλκινα).

Οι 14 αθλητές μας με την σειρά που κολύμπησαν στην διοργάνωση για την κατηγορία Παμπαίδων-Παγορασίδων ήταν οι: 1)Ντούμα Βασιλεία,2) Καλλονιάτη Ηλιάνα,  3)Πεχλιβανίδης Χάρης, 4)Τσελιπγιώτης Ζαφείρης, 5)Τσάλλας Βαγγέλης, 6)Γκόγκος Χρήστος-Εφραίμ, 7)Χρηστίδη Αποστολία, 8)Κλειτσιώτης Γιώργος, 9)Πανταζίδης Παναγιώτης- Άγγελος, 10)Σουβαρά Μαρία, 11)Τσιλιγκίρης Κωνσταντίνος, 12)Φαλέγκος Ιωάννης, 13)Παντελίδης Σάββας-Μάξιμος, 14)Δράκος Κωνσταντίνος-Άγγελος. Από αυτούς κατάφεραν να ανεβούν στο βάθρο των νικητών οι:

1) Πεχλιβανίδης Χάρης (4 μετάλλια): 400ΜΑ(χρυσό), 200πετ(ασημένιο), 100πετ(ασημένιο), 200ελ(χάλκινο)

2) Κλειτσιώτης Γιώργος(1 μετάλλιο): 50 ύπτιο(χρυσό)

3) Ντούμα Βασιλεία(2 μετάλλια): 400ΜΑ(χάλκινο), 200ΜΑ(χάλκινο)

Για την κατηγορία Ανδρών-Γυναικών, οι 17 αθλητές μας με την σειρά που κολύμπησαν ήταν οι: 1)Παλτζαντίδου Ελεονώρα, 2)Πεχλιβανίδης Γιώργος του Σταύρου, 3)Παντελίδης Κωνσταντίνος, 4)Μαλουσούδης Νίκος, 5)Σταυρίδης Μιλτιάδης, 6)Αλεξάκη Κυριακή, 7)Νανούλη Έλενα, 8)Σιουρδάκη Μάρθα-Μαρία, 9)Γερασούδη Κωνσταντίνα, 10)Παρλίδης Φίλιππος, 11)Μαυρόπουλος Αργύρης, 12)Δημητριάδης Χάρης, 13)Τσελιπγιώτης Γιάννης, 14)Αλεξάκης Μανώλης, 15)Χατζημιχαήλ Ιωάννα, 16)Πεχλιβανίδης Γιώργος του Χρήστου, 17)Τσαταλμπασίδης Λευτέρης. Από αυτούς, 10 κολυμβητές-τριες κατάφεραν να προκριθούν στους τελικούς(μικρό ή μεγάλο τελικό), με σειρά επιτυχίας οι:

1) Πεχλιβανίδης Γιώργος του Σταύρου(1 μετάλλιο): 100ύπ(χάλκινο),50ύπ(4ος), 200ύπ(4ος), 100πετ(5ος), 50 πετ(6ος), 

2) Μαυρόπουλος Αργύρης(1 μετάλλιο) :200πετ(χάλκινο), 100πετ(13ος),

3) Χατζημιχαήλ Ιωάννα: 200πετ(5η), 100πετ(12η),

4) Τσελιπγιώτης Γιάννης-Νικόλαος: 200πετ(5ος),

5) Νανούλη Έλενα: 200ελ(7η), 200ύπ(9η),

6) Δημητριάδης Χάρης: 200 πετ(7ος),

7) Παρλίδης Φίλιππος: 50πρ(8ος), 50πετ(12ος). 50ελ(13ος),

8)  Αλεξάκη Κυριακή: 100πρ(9η), 200ΜΑ(10η), 100ελ(14η),

9)Αλεξάκης Μανώλης: 200πετ(10ος), 200ΜΑ(16ος),

10) Παντελίδης Κωνσταντίνος: 200ύπ(13ος).

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν στους αγώνες και «τα παιδιά μας»:

  1. Ο Βαγγέλης Ντούμας, που για φέτος προπονείται με την ομάδα μας με μεταγραφή στον Ολυμπιακό με 1 χρυσό(400ΜΑ),  1 ασημένιο με πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων(100πρ), 1 χρυσό(200 πρ)
  • Ο Γιώργος Αλεξάκης, που έφυγε με μεταγραφή στον ΠΑΟΚ , με χρυσό μετάλλιο(200ΜΑ), ασημένιο μετάλλιο(400ΜΑ) και ασημένιο μετάλλιο(200πετ).

Ευχόμαστε σε όλους καλή συνέχεια για την φετινή τους πορεία.

Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης ( Ο.Φ.Θ.Α )  

- Χορηγούμενη-

Ακολουθήστε μας και στο Instagram

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP ΤΟΥ evros24.gr

Διαβασε και αυτο