2 μαθητές απο τον Έβρο σε κατάδυση με πολεμικό υποβρύχιο (video)

Μία ξεχωριστή εμπειρία έζησαν 16 μαθητές και μαθήτριες Λυκείου που καταδύθηκαν και ταξίδεψαν πρωί με το υποβρύχιο Πιπίνος στον κόλπο των Μεγάρων. Ανάμεσά τους ήταν δύο παιδιά από τη Σύμη και τέσσερα από τη Μάνδρα, περιοχές που επλήγησαν από τις πρόσφατες πλημμύρες καθώς και ένας μαθητής από τη Σαμοθράκη και ένας από την Αλεξανδρούπολη.

Πιο αναλυτικά χθες Παρασκευή 05 Ιανουαρίου 2018, πραγματοποιήθηκε ο ολιγόωρος πλους των κληρωθέντων μαθητών και μαθητριών της Γ΄ Λυκείου με το υποβρύχιο ΠΙΠΙΝΟΣ (τύπου 214).

Τους μαθητές καθώς και τους συνοδούς συγγενείς υποδέχθηκε στο Αρχηγείο Στόλου ο Αρχηγός Στόλου Αντιναύαρχος Ιωάννης Παυλόπουλος ΠΝ.

Εν συνεχεία οι μαθητές συνοδευόμενοι από τον Διοικητή Υποβρυχίων Πλοίαρχο Στυλιανό Δημόπουλο ΠΝ, επιβιβάσθηκαν στο Υποβρύχιο το οποίο απέπλευσε και κατευθύνθηκε προς τη θαλάσσια περιοχή του κόλπου Μεγάρων όπου και πραγματοποίησε ολιγόωρη κατάδυση.

Κατά τη διάρκεια του πλου, οι συνοδοί συγγενείς των μαθητών ξεναγήθηκαν σε μονάδες του Στόλου (Φρεγάτα ΨΑΡΑ-Υποβρύχιο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ-Κανονιοφόρο ΑΗΤΤΗΤΟΣ) ενώ στη συνέχεια γευμάτισαν με τον Αρχηγό Στόλου στη Λέσχη Αξιωματικών.

Μετά την ολοκλήρωση του πλου, επιδόθηκαν αναμνηστικά από τον Διοικητή Υποβρυχίων και τον Κυβερνήτη σε μαθητές και συνοδούς καθώς και Πιστοποιητικό Κατάδυσης.

Οι 14 μαθητές που είχαν κληρωθεί ήταν:

Ειδική κλήρωση

Ιωάννης Γεωργουλόπουλος, ΓΕΛ Μαγούλας, κάτοικος Μάνδρας

Σωτήρης Λάσκος, 1ο ΓΕΛ Μάνδρας

Νίκος Γιαννίκος, Πανορμίτειο Λύκειο Σύμης

Αργυρώ Τσαβάρη, Πανορμίτειο Λύκειο Σύμης

Ειδική κλήρωση- Αναπληρωματικοί

Αλέξανδρος Τζιάκης, 2ο ΓΕΛ Ελευσίνας, κάτοικος Μάνδρας

Μαρία Κοπάνα, ΓΕΛ Μάνδρας

Αλκμήνη Χρυσοβαλάντου Κρητικού, Πανορμίτειο Λύκειο Σύμης

Ιωάννα Κρητικού, ΕΠΑΛ Σύμης

Γενική κλήρωση

Χαράλαμπος Χατζηγιαννίδης, 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, Θεσσαλονίκη

Διονύσης-Χρήστος Τσουράκης, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων, Αθήνα

Πολυξένη Γιαμάδα, ΓΕΛ Σαμοθράκης

Μυρσίνη Σαμοθράκη, 2ο ΓΕΛ Αλίμου, Αθήνα

Θεοδώρα Λάζαρη, 2ο ΓΕΛ Πάτρας

Αθανασία Βαλκάνη, 1ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης

Μαρία Καρατζά, 5ο ΓΕΛ Νικαίας, Αθήνα

Ισμήνη Αλιβιζάτου, Βαλλιάνειο ΓΕΛ Κεραμειών, Κεφαλονιά

Μαρία Μπιτσάκη, ΓΕΛ Νέας Κυδωνίας, Χανιά

Βασίλης Δράλλος, Βαρβάκειο Πρότυπο-Πειραματικό Λύκειο Ψυχικού, Αθήνα

Γενική κλήρωση – Αναπληρωματικοί

Νικόλαος Σουρμπάτης, 9ο Ναυτικό Λύκειο ΕΠΑΛ Πειραιά

Αθηνά Σγούρδα, 1ο ΓΕΛ Σαλαμίνας

Αικατερίνη Γιούπη, 1ο ΓΕΛ Αιγίου

Αντώνης Γεωργίτσας, ΓΕΛ Δερβενίου, Ξυλόκαστρο

Γρηγόριος Πιπιλής, 8ο ΓΕΛ Λάρισας