Alexandroupoli
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Συνεχίζει Ακάθεκτος και Αήττητος με 7Χ7 ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης!

- Χορηγούμενη-

Επιβλητικός και κόντρα στην ΑΕ Κομοτηνής ο Εθνικός κάνοντας το 7Χ7 χωρίς απώλεια σετ εντός έδρας, οδηγεί την κούρσα του Πρωταθήματος της Α2 στη Β΄Ζώνη.
Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του, για το 2022, ο Εθνικός πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και απέναντι στην ΑΕ Κομοτηνής, παίρνοντας ακόμα μία καθαρή νίκη με σκορ 3-0 σετ. Παίζοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια εξαιρετικό volley και διορθώνοντας άμεσα κάποια επιπόλαια και αβίαστα λάθη, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου παρέμειναν μόνοι πρώτοι και Αήττητοι στη βαθμολογία.

Στο πρώτο σετ αν και η Κομοτηνή ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ (5-8), εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη σε σέρβις και άμυνα του Εθνικού, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της. Με άψογη υποδοχή από τους Καβαρατζή και Δημητριάδη ο πασαδόρος Χ. Καψαλιάρης μοίρασε άψογα για άλλη μια φορά το παιχνίδι στα επιθετικά ατού του Εθνικού ενώ ο Κωνσταντινίδης δίνοντας ρεσιτάλ άμυνας, ο Εθνικός πήρε κεφάλι (18-15) και επικράτησε με 25-17.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και με καθοριστικά μπλοκ προηγήθηκαν και επέβαλαν το ρυθμό τους. Ωστόσο με καθαρό μυαλό και τον Κεσκίνη σε εξαιρετική μέρα στο σερβις, ο Εθνικός πήρε ξανά προβάδισμα. Καψαλιάρης και Κωνσταντινίδης έβγαλαν καθοριστικές άμυνες ενώ επιβλητική ήταν και η παρουσία του Στοιλούδη στο μπλοκ, με το 2-0 να έρχεται φυσιολογικά. Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ, έχοντας από την αρχή μία απόσταση ασφαλείας. Ο Μπουφίδης καθάρισε πολλές φάσεις και ήταν αλάνθαστος στο μπλοκ και στο τρίτο σετ, ενώ ο Ανδρεάδης πρωταγωνίστησε τόσο επιθετικά, όσο και με καθοριστικά ατομικά μπλοκ και τα δύο επιθετικά και έμπειρα ατού της ομάδας Καβαρατζής και Δημητριάδης για άλλη μια φορά έδωσαν λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

Ο τραυματισμός του Βασίλη Στοϊλούδη σημάδεψε το τρίτο σετ , αλλά ο κεντρικός μπλοκέρ δείχνοντας αυταπάρνηση συνέχισε και τέλειωσε τον αγώνα, η κατάσταση του δεν εμπνέει ανησυχία.

Η Διακύμανση του σκορ ανά σετ: 1ο ΣΕΤ: 5-8, 18-15, 25-17 2ο ΣΕΤ: 7-6, 16-16, 25-23 3ο ΣΕΤ: 7-5, 17-14, 25-17
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γ.Ανδραβίζος): Δημητριάδης, Ανδρεάδης, Καψαλιάρης, Κωνσταντινίδης (L), Στοιλούδης, Καβαρατζής, Μπουφίδης ΑΛΛΑΓΕΣ: Κεσκίνης .

Επόμενος αγώνας της ομάδας είναι το ερχόμενο Σάββατο (17-12-22), κόντρα στο Πανόραμα στη Θεσσαλονίκη.