fbpx
15.9 C
Alexandroupoli
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Στον έβδομο ουρανό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης! Νίκησε δεύτερη φορά τη ΧΑΝΘ και πήρε την άνοδο στη Pre League!!!

- Χορηγούμενη-

Μετά από 26 αναμετρήσεις στη φετινή Α2 Κατηγορία Ανδρών και 24 συνολικά νίκες, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στέφθηκε χθες και επίσημα Πρωταθλητής και πανηγύρισε την άνοδο που τόσο πολύ ήθελε και δικαιούταν, στην Pre League! Οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, κατάφεραν και πήραν και τη δεύτερη νίκη που χρειαζόντουσαν κόντρα στη ΧΑΝΘ και σήκωσαν το Κύπελλο, βλέποντας τους κόπους και τις αγωνίες μίας ολόκληρης χρονιάς, να αποδίδουν στο μέγιστο.

Σε έναν αγώνα, όπου οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους (ο Εθνικός για να εξασφαλίσει την άνοδο και η ΧΑΝΘ για να διεκδικήσει σε τρίτο αγώνα την έξοδο στην Pre League), οι Αλεξανδρουπολίτες, πήραν τη νίκη με 1-3, σε ένα παιχνίδι που δεν έλλειψαν οι συγκινήσεις, οι ανατροπές και φυσικά τα καρδιοχτύπια.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πηγαίνοντας πόντο-πόντο (5-5, 7-7, 12-12), ωστόσο μετά μίλησε η εμπειρία των παικτών του Εθνικού, που δεν είχαν διάθεση για τρίτο αγώνα με τη ΧΑΝΘ. Ο Καβαρατζής έδωσε ρεσιτάλ βγάζοντας τις άμυνες της ζωής του, ενώ οι τριπλέτα Ανδρεάδη-Δημητριάδη-Μπουφίδη, έδωσε τον βαθμολογικό αέρα που χρειαζόταν η ομάδα (15-17, 16-19, 21-23). Η ψυχραιμία του Καψαλιάρη από τη γραμμή του σερβίς (είχε και δύο άσσους) και οι επιθέσεις σε πρώτο χρόνο του εξαιρετικού Κυριακίδη (συνολικά είχε 5 πετυχημένες επιθέσεις σε πρώτο χρόνο), έφεραν το 21-25 στο πρώτο σετ.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Εθνικού ξεκίνησαν πιο δυνατά το δεύτερο σετ, διατηρώντας θέση οδηγού, σε όλη τη διάρκειά του. Ο Κωνσταντινίδης αν και αρχικά δυσκολεύτηκε, έδωσε λύσεις και ηρεμία στην υποδοχή, ενώ τα αλάνθαστα μπλοκ των Μπουφίδη, Δημητριάδη και Κυριακίδη, σταμάτησαν επιθετικά τη ΧΑΝΘ, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους δέκα πόντους (13-23). Με αλάνθαστη τακτική και μπλοκ-άμυνα (λειτούργησε άψογα στο δεύτερο σετ), ο Εθνικός έκανε το 0-2, με 16-25.

Στο τρίτο σετ, οι Αλεξανδρουπολίτες θέλησαν μάλλον να δώσουν σασπένς και καρδιοχτύπια, κάνοντας κάποια αβίαστα λάθη, τα οποία η ΧΑΝΘ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην άμυνά τους και στα μπλοκ άουτ, είχαν από την αρχή του σετ θέση οδηγού και υποχρέωσαν τον Εθνικό σε ήττα με 25-16. Η είσοδος του Κεσκίνη έδωσε ανάσες στο μπλοκ (μειώνοντας από 17-10 σε 19-16), ωστόσο οι εμψυχωμένοι παίκτες της ΧΑΝΘ, πήραν τη νίκη με ένα σερί έξι πόντων (25-16).

Με την αγωνία να έχει φτάσει σε εξωπραγματικά επίπεδα, το τέταρτο σετ μετατράπηκε σε αγώνα για γερά νεύρα… Ωστόσο από το πρώτο του λεπτό, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου έδειξαν πως δεν είχαν διάθεση για άλλα αβίαστα λάθη και εκνευρισμό. Παίζοντας ήρεμα και συγκεντρωμένα, ο Εθνικός βρισκόταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, ο Καβαρατζής ήταν κυριολεκτικά παντού (τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά), Ανδρεάδης, Στοϊλούδης και Μπουφίδης με μπλοκ έδωσαν πόντους ψυχολογίας στην ομάδα, ο Κυριακίδης συνέχισε το σερί των επιθέσεων σε πρώτο χρόνο, ενώ και ο Δημητριάδης πήρε πάνω του πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες, χαλώντας την άμυνα της ΧΑΝΘ. Κεσκίνης, Καραπιπέρης, Γκοτσίδης και Κοντοστάθης, έδωσαν ανάσες με την παρουσία τους, ενώ το 11-17, έφερε και άλλη ηρεμία στους φιλοξενούμενους. Η τελευταία επιθετική ενέργεια του Καβαρατζή, ήταν αυτή που έδωσε στον Εθνικό τη νίκη του σετ (23-25) και η ομάδα του Εθνικού βρέθηκε και επίσημα στη Pre League.

Το σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε την ομάδα ένα κουβάρι να πανηγυρίζει έξαλλα την άνοδο. Χαμόγελα, τραγούδια, χορός, αγκαλιές και χειροκρότημα από τους φιλάθλους του Εθνικού, που βρέθηκαν στο γήπεδο της ΧΑΝΘ, ήταν ο επίλογος, μίας χρονιάς γεμάτη αγωνία, θυσίες, χαρές, λύπες και υπομονής. Πάνω απ΄ όλα όμως, μίας χρονιάς, γεμάτη αγάπη για το volley και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης… Γιατί ο Εθνικός και η Αλεξανδρούπολη, είναι το volley….