Alexandroupoli
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Στα… σημεία έχασε τη νίκη ο Άθλος Ορεστιάδας, 2-3 από τον Πήγασο Πολίχνης

- Χορηγούμενη-

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με φοβερές ανατροπές σε σκορ και συναισθήματα στο Νίκος Σαμαράς» ο μαχητικός Άθλος Ορεστιάδας γνώρισε στα σημεία την ήττα με 2-3 25-27, 21-25, 25-20, 25-22, 10-15) από τον Πήγασο Πολίχνης στο ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα της Πολίχνης, που είχε έναν εντυπωσιακό Μήλη σε μεγάλα κέφια, προηγήθηκε 0-2, αλλά οι αθλητές του Χουσίδη, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και τα έδωσαν όλα για την ανατροπή. Με τη συμπαράσταση περίπου 600 φίλάθλων της η ομάδα μας κυνηγώντας με πάθος κάθε φάση, πίστεψε στη νίκη και κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ, έστειλαν το ματς στη «ρουλέτα» του ται μπρέικ. Εκεί κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία του Άθλου, έφεραν σε πλεονεκτική θέση τους φιλοξενούμενους που και με την τύχη στο πλευρό τους έκαμψαν με 2-3 σετ και συνολικά διαφορά 4 πόντων στο ματς (106-110) την αντίσταση της ομάδας μας, που αρκέστηκε στον ένα βαθμό και στο χειροκρότημα του κόσμου.

Ο Πήγασος ξεκίνησε καλά με το σερβίς του Μπαρέτο και προηγήθηκε 6-9. Ο Γκλαντστόουν πίεσε με τη σειρά του στο σερβίς , με μπλοκ του Αλγκουλ ο Άθλος μείωσε στον πόντο, 10-9 και 12-13, αλλά η ομάδα της Πολίχνης κατάφερνε έστω και δύσκολα να έχει προβάδισμα ασφαλείας, 13-16 ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο παθιασμένος Ντε Πρα μείωσε δις ξανά στον πόντο. Επίθεση του Μπαρέτο υποδείχθηκε άουτ και με τη βοήθεια του Video chek, φέρνοντας το σκορ στα ίσα 18-18. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 21-21 οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα εβρίτικα λάθη έφτασαν δύσκολα σε σετ μπολ , 23-24 και παρά την αντίσταση της ομάδας μας , μετά από τρία χαμένα σετ μπολ κατέκτησε το σετ, 0-1 με 25-27.

Η ομάδα της Πολίχνης μπήκε δυνατά και στο β’ σετ, προηγήθηκε 0-5 ενώ με καλοστημένο μπλοκ η διαφορά αυξήθηκε στο 5-11. Οι παίκτες του Χουσίδη δεν τα παράτησαν και παρά το μομέντουμ, 8-13 των φιλοξενούμενων μείωσαν με άσο του Γκένοφ 11-13, υποχρεώνοντας τον Κνάπεκ στο πρώτου τάιμ άουτ. Με τον Μήλη να τελειώνει τις κόντρα μπάλες αποτελεσματικά, ο Πήγασος ξέφυγε ξανά 11-17 με τον Χουσίδη να περνάει τον Π. Μποζίδη στην πάσα αντί του Κασαμπαλή. Στο 13-20 οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για 4 μπαλιές με αποτέλεσμα ο διαιτητής Μυλωνάκης να αποβάλει με κίτρινη- κόκκινη τον Αλγκούλ και τη θέση του πήρε στο κέντρο ο Τσιουτσιουλούδης. Στο 15-21 έκλεισε η αλλαγή του Κασαμπαλή με τον διεθνή πσαδόρο να επιστρέφει, αλλά και τον Γιάννη Τσολακίδη αντί Ντε Πρα, ο συγκινητικός = Άθλος μείωσε με ένα σερί 6-0 σε 21-23, αλλά ο Πήγασος με τον Μήλη ζευγάρωσε με 21-25 τα κερδισμένα σετ, 0-2, των φιλοξενούμενων.

«Με την πλάτη στον τοίχο» ο Άθλος, αλλά με την επιστροφή του Αλγκουλ και το καλό σερβίς του Γκένοφ προηγήθηκε στο γ’ σετ 11-5 και 13-7. Ο Πήγασος με καλή τακτιική σε μπλοκ άμυνα μείωσε 13-10 και 16-12. Συνεχόμενα λάθη του Άθλου, έβαλαν και πάλι τους Θεσσαλονικείς στο παιχνίδι, καθώς με μπλοκ του Αρμενάκη στο Ριζόπουλο, η ομάδα του Κνάπεκ μείωσε οριακά, 18-17. Από ολιγωρία του Άθλου ο Πήγασος ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σετ 19-19. Ο Αλγκούλ έδωσε λύσεις, ξέφυγε ξανά 21-19 και 24-20 για να έρθει με άσο του «Ρίμπο» η κατάκτηση του σετ, `1-2 που κράτησε την ομάδα μας «ζωντανή» στο παιχνίδι.

Στο δ’ σετ οι Εβρίτες προηγήθηκαν με άσο του Ριζόπουλου 5-2, αλλά ο Πήγασος από θρακιώτικα λάθη προηγήθηκε με 6-7 από μπλοκ Μαυροβουνιώτη. Με τον πολύ καλό σε υποδοχή και επίθεση Γκένοφ ο Άθλος ισοφάρισε 9-9, ενώ με επίθεση του Βούλγαρου η ομάδα μας ξέφυγε 13-11. Άσος του Κασαμπαλή έκανε το 14-11. Ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, Μήλης ισοφάρισε 15-15. Ο Άθλος αντέδρασε με Ριζόπουλο και Αλγκούλ και «πήρε κεφάλι» πάλι 19-16. Λάθη στο τελείωμα των φάσεων των γηπεδούχων έφεραν την ισοφάριση 21-21 για τους φιλοξενούμενους, αλλά με φιλέ του Πηγάσου και μπλοκ του εξαιρετικού και σήμερα Αλγκούλ έγινε μέσα σε αποθέωση το 23-21. Με video chek ο Πήγασος μείωσε σε 24-23, αλλά ο διεθνης Λίβυος άσος οδήγησε τον Άθλο με 25-22 στην ισοφάριση των σετ 2-2.

Στο 5ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι 3-3, αλλά έπειτα από φάση διαρκείας και δις χαμένες ευκαιρίες του Άθλου, ο Μήλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 5-8. Ο Άθλος με επίθεση του Γκένοφ μείωσε σε 8-9. Ο Ντε Πρα μείωσε σε 10-11, αλλά στη συνέχεια το μπλοκ του Πήγασου λειτούργησε στην εντέλεια, με τον Κανέλλο και τον Μίλη να μπλοκάρουν Γκλάντστοουν και Γκένοφ για το 10-14. Στην επόμενη φάση ο Γκένοφ έστειλε τη μπάλα άουτ για το τελικό 10-15 των φιλοξενούμενων, που πανηγύρισαν έξαλλα το πολύτιμο δίποντο στο «Ν. Σαμαράς».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Μέκιος, Βαγγέλογλου, Γραμματεία: Σαρδάνη.
Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 25-27
2ο σετ: 3-8, 11-16, 13-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-20
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23
5ο σετ: 3-5, 8-10, 10-12, 10-15
*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσσους, 61 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 925-27, 21-25, 25-20, 25-23, 10-15) σε 137′
Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Γκλάντστοουν 10 (4/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κάιο 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (3/6 επ., 2 άσσοι), Αλγκούλ 15 (7/13 επ., 8 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (12/28 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. – 45% άριστες), Γκένοφ 23 (20/49 επ., 3 άσσοι, 67% υπ. – 21% άριστες) / Βελούδης (λ, 65% υπ. – 42% άριστες), Τσιουτσιουλούδης, Τσολακίδης 1 (1 μπλοκ), Μποζίδης.

Ο προπονητής της ομάδας μας, Θοδωρής Χουσίδης δήλωσε: «Ξεκινήσαμε νωθρά το παιχνίδι και αρκετά νευρικά. Αποτέλεσμα ήταν να χάσουμε το πρώτο σετ στα σημεία, ενώ στο δεύτερο πήρε προβάδισμα ο Πήγασος από την αρχή. Θεωρώ πως τα πετάξαμε σχετικά εύκολα. Ο Πήγασος είναι ανταγωνιστική ομάδα και του αξίζουν συγχαρητήρια. Όπως συγχαρητήρια αξίζουν και στους παίκτες μου που έπαιξαν 3 παιχνίδια σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Βέβαια αυτό δεν είναι δικαιολογία. Δείξαμε χαρακτήρα και γυρίσαμε το παιχνίδι, όμως στο τάι μπρέικ φάνηκε η κούραση. Σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά και ήμασταν ανταγωνιστικοί. Δεν μας πτοεί κάτι, κρατάμε τον έναν βαθμό και προχωράμε».

Ο ακραίος και αρχηγός της ομάδας μας, Δημήτρη Ριζόπουλος είπε: «Είχαμε δύσκολη εβδομάδα παίζοντας σε 6 μέρες 3 παιχνίδια και τα 2 μάλιστα εκτός έδρας. Παρόλα αυτά παίζαμε με μία ομάδα στην ίδια βαθμολογική θέση. Θέλαμε τη νίκη, δεν ξεκινήσαμε καλά και ήμασταν νευρικοί. Καταθέσαμε πάθος και ψυχή και με τη βοήθεια του υπέροχου κόσμου μας γυρίσαμε το παιχνίδι. Δυστυχώς στο πέμπτο σετ κάναμε πάλι κάποια λάθη που έφεραν την ήττα. Ο πόντος που πήραμε είναι σημαντικός. Έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια μπροστά μας με το κύπελλο ενδιάμεσα. Θα ξεκουραστούμε για τη δύσκολη συνέχεια».