fbpx
14.9 C
Alexandroupoli
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σκάκι: Την κορυφή σε 5 από τις 11 Γενικές κατηγορίες κατέκτησαν οι μαθητές του Έβρου!!!

31o Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών-Μαθητριών 2019Ημιτελικοί Αγώνες Α.Μ.Θ & Σερρών: Οκτώ παιδιά κατέκτησαν τον τίτλο του Πρωταθλητή και της Πρωταθλήτριας Περιφέρειας ΑΜΘ& Σερρών!!! Με 5 Κύπελλα και 12 μετάλλια επέστρεψαν από την Ξάνθη!!! 2η θέση και Κύπελλο στο Ομαδικό Πρωτάθλημα στα Γυμνάσια!!!

- Χορηγούμενη-

Ο Έβρος σάρωσε στις Πρωτιές και στους Ατομικούς Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Σκακιού στους οποίους συμμετείχαν μαθητές από έξι νομούς!!!

Πέντε αγόρια κατέκτησαν την 1η θέση στην κατηγορία τους, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή της ΑΜΘ& Σερρών, ενώ τρεις μαθήτριες κατέκτησαν το Χρυσό Μετάλλιο στην κατηγορία του καλύτερου Κοριτσιού και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας ΑΜΘ & Σερρών!!!

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία στην Ξάνθη την Κυριακή 24 Μαρτίου 2019 και συμμετείχαν 314 μαθητές από τους νομούς Έβρου, Ροδόπης, Ξάνθης, Καβάλας, Δράμας και Σερρών.

Από τον Έβρο συμμετείχαν συνολικά 59 μαθητές από τους οποίους οι 18 κατέκτησαν την πρόκριση για το 31ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών-Μαθητριών 2019 που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 21 και 22 Απριλίου. Οι μαθητές κατέκτησαν 5 Κύπελλα και 12 μετάλλια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους μαθητές του Έβρου:

Νήπια
29 Συμμετοχές:
• Παϊταριάν Αλέξανδρος από το 19ο Αλεξανδρούπολης, με 6/7 κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική Κατάταξη, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜΘ & Σερρών.

• Καλλιόπη Εγίνογλου από το 5ο Αλεξανδρούπολης, με 3,5/7 κατέκτησε την 3η θέση στα Κορίτσια και το Χάλκινο μετάλλιο.

Α΄ Δημοτικού
33 Συμμετοχές:
• Δημοσθένους Ελένη από το 7ο Αλεξανδρούπολης, με 5/7 κατέκτησε την 1η θέση στα Κορίτσια, το Χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας ΑΜΘ & Σερρών, ενώ στην Γενική κατάταξη κατέκτησε την 5η θέση.

Β΄ Δημοτικού
34 Συμμετοχές:
• Εβελίνα Τσουλκανάκη από το 1ο Αλεξανδρούπολης, με 4/7 κατέκτησε την 1η θέση στα Κορίτσια, το Χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας ΑΜΘ & Σερρών.

Γ΄ Δημοτικού
39 Συμμετοχές:
• Δημήτριος Τρίγκας από το 5ο Διδυμοτείχου, αήττητος, με 6,5/7 κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική κατάταξη, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜΘ & Σερρών.

• Γεώργιος Γκόγκολας από το 7ο Αλεξανδρούπολης, αήττητος, με 6,5/7 ισοβάθμησε με τον 1ο στους βαθμούς, στο μεταξύ τους αποτέλεσμα που ήταν ισοπαλία, και κατέκτησε την 2η θέση στην Γενική κατάταξη μετά την άρση των κριτηρίων, κατακτώντας το Ασημένιο μετάλλιο.

• Μαρία Κούτλα από το 3ο Φερών, με 5/7 κατέκτησε την 2η θέση στα Κορίτσια και το Ασημένιο Μετάλλιο.

Δ΄ Δημοτικού
41 Συμμετοχές:
• Ειρήνη Λιολιοσίδη από το 9ο Αλεξανδρούπολης, με 4/7 κατέκτησε την 3η θέση στα Κορίτσια και το Χάλκινο μετάλλιο.

Ε΄Δημοτικού
36 Συμμετοχές:
• Χρήστος Χασάπης από το 5ο Αλεξανδρούπολης με 6/7 κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική Κατάταξη, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜΘ & Σερρών.

ΣΤ΄Δημοτικού
32 Συμμετοχές:
• Άρτεμις Μπλίτσα από το 12ο Αλεξανδρούπολης με 6/7 κατέκτησε την 2η θέση στην Γενική Κατάταξη και το Ασημένιο Μετάλλιο και την 1η θέση στα Κορίτσια το Χρυσό Μετάλλιο και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας ΑΜΘ & Σερρών.

Α΄ Γυμνασίου
25 Συμμετοχές:
• Νικόλαος Κούτλας από το Γυμνάσιο Φερών, αήττητος, με το απόλυτο 7/7 κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική Κατάταξη, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜΘ & Σερρών.

• Σταύρος Δημάκης από το 3ο Αλεξανδρούπολης με 5/7 κατέκτησε την 3η θέση στην Γενική Κατάταξη και το Χάλκινο μετάλλιο.

• Ευαγγελία Δημάκη από το 3ο Αλεξανδρούπολης με 3,5/7 κατέκτησε την 3η θέση στα Κορίτσια και το Χάλκινο μετάλλιο.

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΊΟΥ
13 Συμμετοχές:
• Βαλέριος Νάσος από το 2ο Αλεξανδρούπολης , με 6,5/7 αήττητος, κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική Κατάταξη, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜΘ & Σερρών

• Αντιγόνη Κούτλα από το Γυμνάσιο Φερών, με 3/7 κατέκτησε την 3η θέση στα Κορίτσια και το Χάλκινο μετάλλιο.

Γ΄Γυμνασίου
15 Συμμετοχές:
• Ζαφειρίνα Καμπούρη από το 3ο Ορεστιάδας, με 3,5/7 κατέκτησε την 3η θέση στα Κορίτσια και το Χάλκινο μετάλλιο.

Λύκεια
17 Συμμετοχές:
• Ορέστης Μπλίτσας από το 1ο Αλεξανδρούπολης, με 4/7 κατέκτησε την 4η θέση και την πρόκριση για τους τελικούς.

Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκακιού ΑΜΘ & Σερρών 2019

• Γυμνάσιο Φερών -Αγωνίστηκαν οι μαθητές Νικόλαος Κούτλας, Χρήστος Γκέροφ, Πέτρος Γαβριηλίδης και Κούτλα Αντιγόνη. Κατέκτησαν με 4/5 την 2η θέση και Κύπελλο!!

Να σημειωθεί ότι από τον νομό Έβρου στο Ομαδικό που διεξήχθη στις 23 Μαρτίου το Σάββατο στην Ξάνθη συμμετείχαν μόνο δύο Ομάδες από τις Φέρες.

Αυτή του Γυμνασίου Φερών που διακρίθηκε και στα Δημοτικά από το 3ο Φερών που κατέλαβε την 9η θέση μεταξύ 14 Ομάδων!!!