Alexandroupoli
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Άθλος Ορεστιάδας έχασε τη νίκη “μέσα από τα χέρια” του στη Σκύδρα

- Χορηγούμενη-

Μια «χρυσή ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη Volleyleague, απέναντι στον Αριστοτέλη Σκύδρας, έχασε «μέσα από τα χέρια» του στα Καλύβια ο Άθλος Ορεστιάδας, που με 3-2 (25-20, 16-25, 25-27, 27-25, 15-10) σετ γνώρισε την ήττα από την γηπεδούχο ομάδα στο ντέρμπι, που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο νευρικό, αλλά συναρπαστικό ματς της Σκύδρας, που είχε πάθος, νεύρα, 4 κάρτες και δυνατές μονομαχίες, η ομάδα μας, με μεγάλο απόντα τον Γκλαντστόουν Τζούνιορ, λόγω στομαχικών διαταραχών, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, μετά το 1-2 σετ, με φοβερά ψυχικά αποθέματα και πάθος, έφτασε μία ανάσα από την ολική ανατροπή και τον θρίαμβο. Στο 23-24 και 24-25 του δ’ σετ οι παίκτες του Ηλία Κρεούζη, δεν κατάφεραν παρά την προσπάθεια τους, να τελειώσουν το ματς και έτσι οι γηπεδούχοι, έπειτα από την ισοφάριση 2-2 σετ, πήραν στο τάι μπρέικ το πολύτιμο δίποντο της νίκης, αφήνοντας στον Άθλο Ορεστιάδας ως κέρδος, τον πρώτο φετινό βαθμό στο πρωτάθλημα και μία ακόμη “ψυχωμένη” εμφάνιση της ομάδας μας.

Στο α’ σετ ο Αριστοτέλης ενισχυμένος με την τριπλέτα των Κουβανών αθλητών του, Σαντοβάλ, Φλόρες και Μέντες, σε σχέση με τον αγώνα των δύο ομάδων στον προκριματικό όμιλο Λίγκ Καπ «Ν. Σαμαράς», κατάφερε μετά το αρχικό 8-8, εκμεταλλευόμενος λάθη της ομάδας μας, να ξεφύγει με 18-13 και να κατακτήσει με 25-20, το 1ο σετ, 1-0.

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα μας, που με τη μαχητικότητα και το πάθος της, σάλπισε αντεπίθεση για την ανατροπή.
Στο β’ σετ με πιεστικό σερβίς του Ντε Πρα ο Άθλος Ορεστιάδας μπήκε δυναμικά, 2-4, αλλά η ομάδα της Σκύδρας πήρε προβάδισμα7-6. Ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 12-12, ώσπου εκεί ο πολύ καλός «Τσίτσι» με συνεχόμενα μπλοκ του έβαλε μπροστά 12-16 την ομάδα του Κρεούζη, που παρά τις αλλαγές του ομολόγου κ. Σδραυκάκη, ξέφυγε με +7, για να ισοφαρίσει με τους άσους του του Κασαμπαλή και πλάσε του Γκένοφ 1-1, με 25-16 .

Αμφίρροπο χαρακτήρα είχε και το ξεκίνημα του γ σετ γ’ σετ, αφού μετά το προβάδισμα του ανεβασμένου ψυχολογικά Άθλου Ορεστιάδας με 3-5 και την απάντηση, 7-6 της ομάδα της Σκύδρας, η ομάδα του Έβρου, με τον Κασαμπαλή στο σερβίς ξέφυγε με ανεβασμένο μπλοκ για πρώτη φορά στο σετ με +5, 7-12 και με άσο του Ντε Πρά, 12-16. Τα συνεχόμενα μπλοκ του Σαντοβάλ, μείωσαν για τους γηπεδούχους στον πόντο, 16-17. Παρά τις προσπάθειες του Αριστοτέλη να ισοφαρίσει, ο Άθλος εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του ανέβασε τη διαφορά στο +3, 19-22. Άσος του Παλαιολόγου, που είχε αντικαταστήσει νωρίτερα τον Κουβανό διαγώνιο Μέντες, αλλά και λάθη της ομάδας μας, έφεραν την ισοφάριση 23-23 για τους γηπεδούχους. Άουτ επίθεση του Ντε Πρα έφερε μπροστά μετά από πολύ ώρα τον Αριστοτέλη, που έφτασε με 24-23 σε σετ μπολ. Ο Άθλος δεν τα παράτησε και με μπλοκ άουτ του Γκένοφ, «έσβησε» το σετ μπολ των γηπεδούχων, για να φτάσει η ομάδα μας τελικά στην ανατροπή 1-2 σετ και τον πρώτο της φετινό βαθμό, με 25-27, χάρις στα εντυπωσιακά μπλοκ των Κασαμπαλή και Τσιουτσιουλούδη.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με επεισοδιακό τρόπο, εξαιτίας των προκλήσεων των θεατών της κερκίδας του «κεκλεισμένων θυρών» αγώνα της Σκύδρας, που έφεραν νεύρα και εκνευρισμό στην ομάδα μας. Με 4 πόντους από 3 κόκκινες κάρτες του διαιτητή Βασιλειάδη σε Ντε Πρα, Κασαμπαλή και Ριζόπουλο και 1 στον πάγκο των γηπεδούχων, ο Αριστοτέλης προηγήθηκε ανέλπιστα με 9-4. Τα φοβερά σερβίς του Κασαμπαλή στον Φλόρες και τα «πέναλτι» στο φιλέ των παικτών του Άθλου ρέφαραν τις κάρτες του Βασιλειάδη για την ομάδα μας, που ισοφάρισε στη συνέχεια σε 9-9. Πόντο-πόντο το παιχνίδι έφτασε στο 18-18 και 20-20. Με πολύ καλή άμυνα και λάθη των γηπεδούχων ο Άθλος Ορεστιάδας πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο σετ με 21-23 ο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 23-23 και μετά από δύο χαμένα σετ μπολ της ομάδας μας, στο 23-24 και 24-25, ο Αριστοτέλης με μπλοκ του Τσέλιου ισοφάρισε σε 2-2 σετ, με 27-25, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη μεγάλη μάχη του 5ου σετ, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Μέντες προηγήθηκαν με 7-5, αλλά οι αθλητές του Άθλου Ορεστιάδας, δείχνοντας φοβερή ψυχή και μαχητικότητα, ισοφάρισαν 7-7. Με ανεβασμένο μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η ομάδα της Σκύδρας ξέφυγε με +3, 10-7 για να φτάσει μετά το 12-7 του Μέντες στη νίκη με 15-10.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ηλίας Κρεούζης (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Η δυσκολία του σημερινού παιχνιδιού ήταν ότι δεν είχαμε καθόλου εικόνα του πως θα παίξει ο Αριστοτέλης Σκύδρας. Οπότε η προετοιμασία μας δεν είχε πολλές πληροφορίες και θα έπρεπε να προσαρμοστούμε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά το α’ σετ αλλάξαμε κάποια πράγματα, μπορέσαμε να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί και να προηγηθούμε 2-1 σετ. Στο δ’ σετ με τις κόκκινες κάρτες βγήκαμε τελείως εκτός ρυθμού, καταφέραμε όμως και γυρίσαμε το παιχνίδι και ήμασταν 23-21 πάνω στο σκορ. Δυστυχώς δεν ήμασταν ψύχραιμοι για να κλείσουμε το σετ και να κερδίσουμε ένα τρίποντο. Στο τάι μπρέικ όλα είναι ρευστά και μπορεί να συμβεί οτιδήποτε. Το θέμα είναι πως μας δυσκόλεψε πάρα πολύ, ότι δεν γνωρίζαμε τον τρόπο παιχνιδιού της Σκύδρας…»

Σπύρος Βελούδης (Λίμπερο Άθλου Ορεστιάδας): «Ένα παιχνίδι που δεν ήταν πολύ ποιοτικό, από πλευράς βόλεϊ, ήταν όμως πολύ ανταγωνιστικό και είχαμε το προβάδισμα και ευκαιρίες να φύγουμε από εδώ με ένα τρίποντο. Δεν είχαμε όμως καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις, οπότε η ομάδα της Σκύδρας δίκαια οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου παρουσιαστήκαμε κατώτεροι των περιστάσεων και χάσαμε».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σαρακινίδης, Βένος, Γραμματεία: Συρομάχου.