Alexandroupoli
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδος: Πικρός αποκλεισμός στα πέναλτυ για την Αλεξανδρούπολη FC

- Χορηγούμενη-

Τον αποκλεισμό στα πέναλτυ γνώρισε η Αλεξανδρούπολη FC στο Φώτης Κοσμάς, από τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου. Το σκορ στην κανονική διάρκεια και την παράταση ήταν 1-1. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-4 στη διαδικασία των πέναλτυ.

Η Αλεξανδρούπολη μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό, με τον Στοΐνοβιτς Αθ. να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά. Τον **έλεγχο του παιχνιδιού πήραν οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο 20λεπτο και έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν όταν ο Πότσης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Συριτούδης.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Αλεξανδρούπολη κέρδισε φάουλ από δεξιά. Ο Πατσιώρας το εκτέλεσε και ο Στοΐνοβιτς Αθ. με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτυ, το εκτέλεσε ο Βέρμπης αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Συριτούδη. Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Βασιλειάδη με ωραίο σουτ από τα αριστερά, διαγώνια της περιοχής. Ο ΠΑΣ πίεσε στο τελευταίο ημίωρο και έχασε δύο ευκαιρίες με τον Καπία στο 81ο και τον Τσούτση στο 85ο, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Συριτούδης κράτησε το 1-1.

Στη παράταση οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο έχασαν ευκαιρίες με τον Στοΐνοβιτς Αθ. στο 94ο και τον Παπάζογλου στο 110ο και 113ο. Μοναδική απειλή για τον Αχέρωντα ήταν στο 111 όταν ο Κυριάκης βγήκε τετ α τετ, πέρασε τον Συριτούδη αλλά το αδύναμό του σουτ έδιωξε ο Παπαγεωργίου πριν περάσει τη γραμμή.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτυ με τον ΠΑΣ να είναι ο πιο τυχερός και να παίρνει την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.
Ευχόμαστε στον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου καλή επιτυχία στη συνέχεια του Κυπέλλου.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Συριτούδης, Δορουγιδένης, Στοΐνοβιτς Χρ., Μπαρμπαγιάννης, Παπαγεωργίου, Σιδηρόπουλος (78’ Μαλτέζος), Αμπραχαμιάν, Πατσιώρας Κ., Στοΐνοβιτς Αθ. (108’ Παπάζογλου), Σιώπης (68’ Θέμελης), Ρουμπιές (115’ Γκαϊδατζής)

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Βαγγέλης Τζιάρρας): Βλάχος, Κωνσταντίνου, Καπίας, Βασιλειάδης, Φράγκος, Ζδράβος, Εμβραίζογλου, Κυριάκης, Πότσης, Ροβίνας, Βέρμπης