fbpx
13.9 C
Alexandroupoli
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ήττα της Αλεξανδρούπολη F.C με γλυκόπικρη γεύση (2-1) από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων

- Χορηγούμενη-

Με ψηλά το κεφάλι έφυγε η Αλεξανδρούπολη FC, από τη Θεσσαλονίκη, παρά την ήττα με 2-1 από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρωτο δεκάλεπτο χωρίς να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Στη πρώτη επίσκεψη του στην αντίπαλη περιοχή ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε σωστά ο Πορτουλίδης κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι χωρίς αντίκρισμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ηρακλή να προηγείται.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αλεξανδρούπολη να χάνει πολύτιμη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Καρακασιδης έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, σούταρε αλλά ο Μέλκας έδιωξε με τα ακροδάχτυλα.

Στο 65ο λεπτό ο Κωνσταντίνου πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση, αποκρούοντας πλασέ του Πορτουλίδη. Αυτό που δεν έγινε στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους έγινε στο 71ο λεπτό. Ο Ζώτος βρήκε με όμορφη μπαλιά τον Μαλτέζο ο οποίος με ψιλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-1.

Η χαρά του γκολ δε κράτησε πολύ καθώς 2 λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος με φοβερό σουτ στο “Γ” έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στην εκπνοή του αγώνα η Αλεξανδρούπολη λίγο έλειψε να “φύγει” με το βαθμό της ισοπαλίας με τον Σωτηράκη να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή και τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ηρακλή να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Μέλκας, Ματθαίου, Παναγιωτίδης, Κανακούδης, Φουρκιώτης, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Πορτουλίδης, Καθάριος, Μαγκούτης, Μελικιώτης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Κωνσταντίνου, Λίτσιος (Παπάζογλου 76′), Κομεσίδης, Σωτηράκης, Ζώτος (Πεταλωτής 76′), Δορουγιδένης (Θέμελης 62′), Πατσιώρας Κ., Αμπραχαμιάν, Χριστοφορίδης (Μαλτέζος 53′), Τρανόπουλος, Καρακασίδης