Alexandroupoli
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ήττα στο Οφρύνιο για την Αλεξανδρούπολη FC

- Χορηγούμενη-

Εκτός έδρας ήττας για την Αλεξανδρούπολη FC από τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου με 2-1. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για 60 λεπτά, ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα με τον τερματοφύλακα του Μ. Αλεξάνδρου να ανατρέπει τον Στοΐνοβιτς Αθ. στη περιοχή στο 13ο λεπτό. Ο Καρακασίδης εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο Νομικός απέκρουσε με τα πόδια. Στο 20ο λεπτό ο Σιωπής απείλησε με μακρινό σουτ. Ο Γκαϊδατζής θα αντικρίσει την 2η κίτρινη του διαιτητή και θα αποβληθεί στο 36ο λεπτό. Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Καρακασίδη πρώτα να σημαδεύει το δοκάρι σε τετ α τετ και τον Ρουμπιέ στην επαναφορά να αστοχεί.

Στο 55ο λεπτό η Αλεξανδρούπολη με εξαιρετική αντεπίθεση και σέντρα του Ρουμπιέ από αριστερά, ο Δορουγιδένης με κεφαλιά θα δώσει το προβάδισμα για το 0-1. Ο αγώνας κύλησε με τον Μέγα Αλέξανδρο να δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις και την Αλεξανδρούπολη να ελέγχει τον αγώνα. Μέχρι το 80ο λεπτό, όταν ο Βαλαβανόπουλος εκμεταλλεύτηκε μια σέντρα από αριστερά και ισοφάρισε. Πέντε λεπτά αργότερα θα πάρει κεφάλι στο σκορ ο Μ. Αλέξανδρος Ορφανίου με κοντινή κεφαλιά του Σαλπιγκίδη.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την Αλεξανδρούπολη να φεύγει απογοητευμένη καθώς σίγουρα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από αυτόν τον αγώνα.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Μπινόπουλος, Στοΐνοβιτς Χρ., Παπαγεωργίου, Γκαϊδατζής, Δορουγιδένης, Αμπραχαμιάν, Πατσιώρας Κων. (45′ Σιδηρόπουλος), Στοΐνοβιτς Αθ. (87′ Μαλτέζος), Σιώπης, Καρακασίδης (69′ Γκαβανόζης), Ρουμπιές

Μ. ΑΛΕΞ. ΟΡΦΑΝΙΟΥ (Δημήτριος Μαγκαφίνης): Νομικός, Κακουλίδης, Τσακιρίδης, Τουρασανίδης, Τραχανάς, Οκενερούμπου, Μαγκαφίνης, Πέτκος, Βαλαβανόπουλος, Πιπερτζής, Σαλπιγκίδης