Alexandroupoli
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα σοκ για την Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό Σοχού!

- Χορηγούμενη-

Δεν συνεχίστηκε το απόλυτο στο «Φώτης Κοσμάς» για την Αλεξανδρούπολη FC που γνώρισε την ήττα με 0-3 από τον Εθνικό Σοχού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι και είχαν τον έλεγχο της μπάλας στο πρώτο μισάωρο, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία του Καραβελίδη. Στο 35ο λεπτό ο Μπαρμπαγιάννης γύρισε λανθασμένα τη μπάλα προς τα πίσω, την υποδέχθηκε ο Θεοδωρίδης ο οποίος βλέποντας τον Κωνσταντίνου έξω από την εστία του, τον κρέμασε κάνοντας το 0-1, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, 2 λεπτά αργότερα ο Εθνικός Σοχού με υποδειγματική αντεπίθεση έκανε δύο τα τέρματά του με τον Ιωαννίδη. Μοναδική τελική για την Αλεξανδρούπολη ήταν με την εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Πεταλωτής σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αλεξανδρούπολη μπήκε για να διεκδικήσει ότι μπορεί απο τον αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τους χώρους με αντεπιθέσεις να δημιουργούν ευκαιρίες. Στο 55ο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το 0-3 με τον Κωνσταντίνου να σώζει την εστία του από το σουτ του Αχαλινόπουλου. Στο 67ο λεπτό ο Καρακασίδης έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε λίγο άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε μια ακόμη κεφαλιά του Τρανόπουλου 5 λεπτά αργότερα. Το κερασάκι στην τούρτα για τον Εθνικό μπήκε στο 82ο λεπτό, όταν σε μία ακόμη αντεπίθεση, ο Κουκουρίγκος έκανε το 0-3 και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των φιλοξενούμενων.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Κωνσταντίνου, Ζώτος, Μαυρομάτης, Μπαρμπαγιάννης (45’ Κομεσίδης), Πεταλωτής, Πατσιώρας Κ., Πατσιώρας Α. (74’ Ρουμπιές), Θέμελης (45’ Γκαϊδατζής), Μαλτέζος (45’ Χριστοφορίδης), Τρανόπουλος, Καρακασίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΟΧΟΥ (Ιωάννης Παγώνης): Καραβελίδης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς, Αντωνιάδης, Σάββας, Στεφανίδης, Αχαλινόπουλος, Κουτσιβαγγέλης, Ιωαννίδης, Νικολίτσας, Θεοδωρίδης