Alexandroupoli
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ιστορική νίκη-πρόκριση για την Αλεξανδρούπολη FC

- Χορηγούμενη-

Η Αλεξανδρούπολη FC πήρε ιστορική νίκη, με 2-0 κόντρα στον Θερμαϊκό Θέρμης, στην παρθενική της εμφάνιση στο Κύπελλο Ελλάδος. Ο αγώνας έγινε στο Φώτης Κοσμάς και ευχαριστούμε θερμά όλους όσους βρέθηκαν σήμερα στη γήπεδο για να υποστηρίξουν την ομάδα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει πιο δυνατά από τους φιλοξενούμενους και στο 10ο λεπτό λίγο έλειψε ο Αμπραχαμιάν να σκοράρει από την μικρή περιοχή αλλά τελευταία στιγμή οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα. Στο 19ο λεπτό ο Παγωνίδης εκμεταλεύτηκε τη βαθιά μπαλιά της άμυνας και με αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Θερμαϊκός θα μείνει με 10 παίκτες καθώς ο Σιούτας θα δει την δεύτερη κίτρινη και θα αποβληθεί.

Στη πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ο Θερμαϊκός θα κερδίσει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Κράββαρης αλλά ο Συριτούδης θα αποκρούσει και θα κρατήσει το μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μισό του δευτέρου έπαιζαν πιο ήρεμα κρατούσαν τη μπάλα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 70ο λεπτό μετά από κλέψιμο έξω από την περιοχή του Θερμαϊκού, ο Ρουμπιές θα υποδεχτεί τη μπάλα και με όμορφο σουτ θα σκοράρει και θα γράψει το τελικό 2-0.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Συριτούδης, Μπαρμπαγιάννης, Πεταλωτής, Δορουγιδένης (60’ Ρουμπιές), Στοΐνοβιτς, Σιδηρόπουλος (56’ Παπάζογλου), Πατσιώρας Α., Αμπραχαμιάν (80’ Λίτσιος), Μαλτέζος, Θέμελης (45’ Καρακασίδης), Παγωνίδης (56’ Γκαϊδατζής)

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ (Βασίλη Μπούρκας και Τάσου Δούμας): Παναγιωτίδης, Αγγελίδης, Ράντζα, Δημητριάδης, Σιούτας, Αναστασιάδης, Pasiardis, Παχουμής, Κράββαρης, Διαμαντίδης, Μαυρομάτης