fbpx
11.9 C
Alexandroupoli
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η Ελλάδα κατέκτησε 29 νέα μετάλλια, στην Κροατία, την 3η αγωνιστική ημέρα, του Ευρωπαϊκού ταεκβοντο ITF

Η χώρα μας πρόσθεσε 10 χρυσά, 8 αργυρά και 11 χάλκινα μετάλλια, στο ενεργητικό της και παραμένει στην 1η θέση, με μεγάλη διαφορά

- Χορηγούμενη-

Η Εθνική μας ομάδα ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια και την τρίτη αγωνιστική ημέρα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα TaekwonDo ITF Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων και Βετεράνων, το οποίο διεξάγεται, στην πόλη Πόρεκ της Κροατίας, με την συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από 27 χώρες.

Η Ελλάδα πρόσθεσε 29 νέα μετάλλια (10 χρυσά, 8 αργυρά και 11 χάλκινα) στο ενεργητικό της φθάνοντας έτσι τα 81 συνολικά μετάλλια (27 χρυσά, 25 αργυρά και 29 χάλκινα), παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης και διατηρώντας την μεγάλη διαφορά που έχει από τις χώρες που την ακολουθούν.

_noise _blur

Την τρίτη αγωνιστική ημέρα στην Κροατία, τα 10 χρυσά μετάλλια τα κατέκτησαν ο Αχιλλέας Μπάντας και ο Τριαντάφυλλος Καρβούνης στους άνδρες, η Μαρία Χαλκίδου και η Μαριάνθη Στεφανίδου στις γυναίκες, η Ελπίδα Χριστοφή και η Εθνική στο ομαδικό στις νεάνιδες, ο Σταύρος Νετκίδης, ο Δημήτριος Βέτσικας και ο Νικόλαος Καμακάρης στους εφήβους 14-15 και η Δήμητρα Ανδριέλη στις νεάνιδες 14-15.,