Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Δεν τα κατάφερε ο Άθλος Ορεστιάδας στην Πολίχνη

Τα σετ: 3-0 (25-22, 27-25, 25-17) σε 95′

- Χορηγούμενη-

Την ήττα με 3-0 (25-22, 27-25, 25-17) από τον Πήγασο Πολίχνης γνώρισε ο Άθλος Ορεστιάδας στη Θεσσαλονίκη, στο αποψινό ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Volley League.
Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη, που είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1, φτάνοντας σε σετ μπολ, 24-25 στο β’ σετ, προσπάθησε για τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι ανώτεροι σε σερβίς και επίθεση, με αποτελεσματικό μπλοκ και πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο α’ σετ ο Πήγασος με τον Μίλη αποτελεσματικό στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος λάθη της ομάδας μας προηγήθηκε με 8-6, αλλά με «πέναλτι» στο φιλέ ο Γκλάντστόουν Jr ισοφάρισε 8-8. Το καλό μπλοκ των γηπεδούχων έδωσε διαφορά τριών πόντων 12-9 στην ομάδα της Πολίχνης, που παρά τη πίεση του Άθλου, αύξησαν τη διαφορά στο +4, 18-14. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι του Γκλάντστοουν Jr μείωσαν σε 18-17 για την ομάδα του Κρεούζη, που με νέα λάθη έδωσαν ξανά αέρα στο +4, 21-17 στους γηπεδούχους, που με τον Μαυροβουνιώτη προηγήθηκαν με 25-22, 1-0 στα σετ.

Το β’ σετ ήταν το πιο δραματικό με τις δύο ομάδες πέρα από σπουδαίο θέαμα να χαρίζουν και απίστευτες συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας από την αρχή από λάθη των φιλοξενούμενων μία σημαντική διαφορά προηγήθηκαν 12-8 με τον κορυφαίο του αγώνα Αρμενάκη να ανεβάζει τη διαφορά με άσο στο +5, 20-15. Οι αθλητές του Κρεούζη δεν τα παράτησαν, με καλό σερβίς του Ντε Πρα μείωσαν στον πόντο, 22-21, αλλά ο Πήγασος έφτασε σε σετ μπολ 24-22. Ο Ριζόπουλος «έσβησε» το πρώτο, 24-23, ενώ ο άσος του Γκλαντστόουν Jr έφερε το 24-24 για την ομάδα μας. Μπλοκ του Αλγκούλ έφεραν τον Άθλο για πρώτη φορά σε σετ μπολ με, αλλά οι Θεσσαλονικείς από χαμένο σερβίς του Γκλαντστόουν Jr και άουτ επίθεση του κορυφαίου απόψε παίκτη μας, Γκένοφ, έφεραν ξανά σε σετ μπολ τον Πήγασο, που με το μπλοκ Αρμενάκη, πανηγύρισε με 2-0, 27-25 τον πρώτο του φετινό βαθμό στη Volleyleague.

Το γ’ σετ μετά το 5-5 δεν εξελίχθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Άθλο, που κυνηγούσε στο σκορ τους γηπεδούχους. Το μπλοκ άουτ του Μίλη ανέβασε τη διαφορά στο +6, 13-7 για τους γηπεδούχους, που παρά τις αλλαγές του Ηλία Κρεούζη Τσιουτσιουλούδη, Διαμαντίδη, αντί Γκλαντστόουν Jr και Ριζόπουλου αντίστοιχα, έφτασαν στο+9, 19-10 και με 25-17 στην παρθενική νίκη τους στη φετινή Volleyleague, με 3-0 σετ.
Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 27-25
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-17
*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 1 (1/2 επ.), Πένα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 73% υπ. – 47% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Μήλης 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (6/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. – 62% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 11 (9/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Αλγκούλ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 20% άριστες), Γκένοφ 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 75% υπ. – 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Μποζίδης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ηλίας Κρεούζης (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας):
«Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Πήγασο, έπαιξε με σωστό πλάνο και κέρδισε δίκαια. Εμείς από αυτό το ματς δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε σετ, η εμφάνισή μας ήταν κάκιστη, το μυαλό των αθλητών μας ήταν ακόμη στο ματς με τον Ολυμπιακό, ενώ δεν μπορούσαμε σε καμία φάση να μπούμε στο ρυθμό του αγώνα. Δε ήμασταν καθόλου ανταγωνιστικοί, ακόμη και το β’ σετ ήταν με λάθη του Πήγασου και όχι με δικό μας καλό βόλεϊ. Σήμερα εμφανιστήκανε όλα τα προβλήματα που είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι υπάρχουνε και όλη την επόμενη εβδομάδα έχουμε πάρα πολύ δουλειά. Αρχικά πρέπει να λύσουμε τα θέματα που προκύψανε αγωνιστικά, τα τεχνικά και τα τακτικά. Σήμερα δεν ήμασταν εδώ, ήμασταν σε άλλο γήπεδο…»

Βασίλης Μποζίδης (Ακραίος Άθλου Ορεστιάδας): «Η ομάδα μας προσπάθησε για το καλύτερο και αρχικά ήταν ισάξιος αντίπαλος. Στη συνέχεια «χάλασαν» αρκετά πράγματα στο παιχνίδι μας, ο Πήγασος έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ, ήταν ανώτερος από εμάς και πήρε δίκαια τη νίκη».