Alexandroupoli
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Άνετη νίκη με “τεσσάρα” για την Αλεξανδρούπολη FC

- Χορηγούμενη-

Εμφατική νίκη με 4-1 στο ντεμπούτο του Μιχάλη Φλώρου για την Αλεξανδρούπολη κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης στο Φώτης Κοσμάς. Μία νίκη πολύ σημαντική ψυχολογικά αλλά και βαθμολογικά που φέρνει την Αλεξανδρούπολη FC πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Αλεξανδρούπολη ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αυτό φάνηκε από νωρίς. Στο 8ο λεπτό ο Καρακασίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα (14’) ο Αμπραχαμιάν θα βρει με ψηλοκρεμαστή μπαλιά τον Καρακασίδη στη πλάτη της άμυνας και αυτός θα νικήσει τον Γιουργούση για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ορφέας θα ισοφαρίσει με γκολ του Γκασιμπαγιαζίδη μετά από αδράνεια της άμυνας. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και θα χάσουν δύο ευκαιρίες με τον Μαλτέζο στο 26ο και τον Καρακασίδη στο 36ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση παρέμεινε η ίδια, με την Αλεξανδρούπολη να είναι αυτή που θα… τρέχει τον Ορφέα. Στο 52ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρακασίδη, ο Πατσιώρας Κων. με διπλή προσπάθεια θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο 2ο ημίχρονο με σκοπό να καθαρίσουν το ματς από νωρίς και αυτό έγινε στο 57ο λεπτό με τον Καρακασίδη να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα και 3ο για την ομάδα του. Στη συνέχεια η ομάδα του Φλώρου χαμήλωσε τον ρυθμό της, μέχρι το 91ο λεπτό με τον Χριστοφορίδη να εκμεταλλεύεται το κενό της άμυνας και να γράφει το τελικό 4-1.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Μιχάλης Φλώρος): Μπινόπουλος, Δορουγιδένης, Γκαϊδατζής, Μπαρμπαγιάννης, Σιώπης (45’ Τσιτσεκίδης), Πατσιώρας Α. (60’ Τσιεγγελίδης), Πατσιώρας Κ. (82’ Σιδηρόπουλος), Αμπραχαμιάν, Μαλτέζος (60’ Χριστοφορίδης), Καρακασίδης (68’ Παγωνίδης), Ρουμπιές

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Χαράλαμπος Χατζημεστής): Γιουργούσης, Χατζηπαπάς, Ιωαννίδης, Καλαϊτζόπουλος, Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος, Γκασιμπαγιαζίδης, Παπαστεφάνου, Μελισσόπουλος, Τορομανίδης, Πασχαλάκης