Alexandroupoli
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Άγγιξε την υπέρβαση» ο Άθλος Ορεστιάδας κόντρα στον πρωταθλητή

- Χορηγούμενη-

Για 2ο συνεχόμενο εντός έδρας ματς – “γιορτή” ο Άθλος Ορεστιάδας με την εκπληκτική συμπαράσταση περίπου 2.500 φιλάθλων του Έβρου που γέμισαν ξανά το νέο κλειστό Γυμναστήριο Ορεστιάδας «Ν. Σαμαράς» δημιουργώντας συγκλονιστική ατμόσφαιρα, έβαλε πολύ… δύσκολα σε ένα ακόμη φαβορί του τίτλου.

Παρά το αρχικό προβάδισμα της ομάδας μας με 1-0 σετ, ο πρωταθλητής Ελλάδας Παναθηναϊκός, εκμεταλλευόμενος κάποια διαφορετικά «πρόσωπα» του Άθλου αντέδρασε και μολονότι … ίδρωσε, κατάφερε με τον Κουβανό σουπερστάρ, Ερνάντεζ να κάμψει με 2-3 (25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15) την σκληροτράχηλη αντίδραση των αθλητών του Ηλία Κρεούζη, που για ένα ακόμη παιχνίδι «κατέθεσαν» τη ψυχή τους στο γήπεδο και «έκοψαν» βαθμό από έναν πανίσχυρο αντίπαλο.
Με τη δύναμη των πάνω από 2000 φίλων του ο Άθλος ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και με το σερβίς του Ριζόπουλου και εντυπωσιακό μπλοκ του Αλγκούλ προηγήθηκε με 4-.1, αλλά ο Παναθηναϊκός από λάθη των γηπεδούχων μείωσε σε 9-7. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 11-11 με μπλοκ του Κόβαρ, αλλά και πάλι οι ακρίτες με πίεση στο σερβίς και δυο σερί πόντους του Γκλαντστόουν Τζούρνιορ ξέφυγαν ξανά με 16-13. Με λάθη του Ερνάντεζ και κερδισμένες κόντρα επιθέσεις τα παιδιά του Ηλία Κρεούζη ανέβασαν τη διαφορά στο 22-17 για να φτάσουν με μπλοκ του Αλγκούλ στον Ερνάντεζ στην κατάκτηση του 1ου σετ, 25-21 με 1-0.

Στο 2ο και 3ο σετ ο Παναθηναϊκός πίεσε με το σερβίς του, κατάφερε να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή μας, με αποτέλεσμα να δυσκολέψει τον Κασαμπαλή στην οργάνωση του παιχνιδιού, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους με Ρανγκέλ και Ερνάντεζ να βάλουν τις βάσεις για την ανατροπή , παίρνοντας προβάδισμα με 1-2 σετ.

Στο δ’ σετ έγινε μεγάλη μάχη 7-7, ο Άθλος απείλησε με το σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκο, από το καλό μοίρασμα του Κασαμπαλή σε Γκλαντστόουν Τζούνιορ, Αλγκούλ και Γκένοφ, κατάφερε να προηγηθεί 16-14. Από κει και πέρα η ομάδα μας, έχοντας κεφάλι στο σκορ, παρά τις απειλητικές διαθέσεις των πρωταθλητών που μείωσαν τρις στον πόντο, 18-17 και 20-19 κατάφερε από το21-19 να φτάσει στο 23-19 και με 25-22 να ισοφαρίσει 2-2 και να διεκδικήσει τη νίκη στη ρουλέτα του τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά προηγήθηκε με επίθεση του Ερνάντεζ 5-8, ο Άθλος μείωσε στον πόντο 10-9, αλλά ο Κουβανός με έναν άσο έφερε και πάλι τη διαφορά στο +3 για τους φιλοξενούμενους, 9-12. Σε μια φάση διαρκείας ο Φράγκος τελείωσε την επίθεση 9-13, ο Ρανγκέλ έφερε τους «πράσινους» σε σετ μπολ 11-14 για να φτάσουν έστω και δύσκολα στο δίποντο και το 2-3.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Μέκιος Αναστ., Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20
2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-22
5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 12-15
*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 12 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15) σε 144΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 11π. (8/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 13 (11/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5επ.), Αλγκούλ 9 (3/11επ., 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.) Γκένοφ 13 (11/31επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 28%αρ.) / Βελούδης (λ. – 38%υπ., 14%αρ.), Χατζημαρινάκης (λ), Μποζίδης Βασ. 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης Π.

«Να δώσω συγχαρητήρια στον πρωταθλητή Ελλάδας, ήταν καλύτερη ομάδα και κέρδισε δίκαια μέσα στο γήπεδο. Ξέραμε ότι το έργο μας θα ήταν πολύ δύσκολο προσπαθήσαμε να υπερασπιστούμε την έδρα μας, καθώς αυτός ο κόσμος είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει και εμείς θα πρέπει να του δίνουμε χαρά. Θεωρώ πως με τον κερδισμένο βαθμό του δώσαμε κάποια χαρά, παρόλο που δεν πήραμε πάλι τη νίκη, κάτι που χρειαζόμαστε πολύ.
Αγωνιστικά δεν μπορώ να πω ότι έλειψαν πολλά πράγματα, κάναμε κάποια λάθη στο ται μπρέικ τα οποία μας στοίχισαν, αλλά και σίγουρα δεν κρατήσαμε την τακτική μας στο ΄σέρβις, όπως είχαμε πει από την αρχή. Σε όσα σετ το κάναμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί και νομίζω πως εκεί κρίθηκε το ματς» υποστήριξε στις δηλώσεις του ο προπονητής της ομάδας μας Ηλίας Κρεούζης.
Από την πλευρά του, Γιάννης Τοσλακίδης έπλεξε το εγκώμιο του κόσμου, που για μια ακόμη φορά αποτέλεσε τον 7ο παίκτη του Άθλου Ορεστιάδας, παραδίδοντας σεμινάριο… κερκίδας. «Ήμασταν πάρα πολύ κοντά στην πρώτη μας νίκη και μεγάλο ρόλο σε αυτό θεωρώ πως έπαιξε η κερκίδα. Για ένα ακόμη ματς είχαμε χιλιάδες κόσμο και πραγματικά τους ευχαριστούμε πάρα πολύ και είχαμε μία ακόμη γιορτή του βόλεϊ. Μέσα στην έδρα μας είμαστε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, κάτι που ξεκάθαρα οφείλεται στην κερκίδα μας και κάθε εβδομάδα προσπαθούμε για τη νίκη και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε» τόνισε ο νεαρός μας διαγώνιος.

*Στο περιθώριο του σαββατιάτικου αγώνα η διοίκηση του ΤΑΑ Άθλος Ορεστιάδας βράβευσε έναν “πιστό στρατιώτη” του βόλεϊ, τον πρώην αθλητή και προπονητή, Γιάννη Κυλίτση για την προσφορά του στο βόλεϊ και στην πόλη της Ορεστιάδας.