Alexandroupoli
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΕΝ Πανοράματος – Εθνικός 1-3

- Χορηγούμενη-

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Εθνικός, οποίος επικράτησε της ΑΕΝ Πανοράματος στη Θεσσαλονίκη 1-3 και έκανε το 8Χ8. Αν και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ (το οποίο και έχασαν), στη συνέχεια με καθαρό μυαλό και σωστή καθοδήγηση από τον Γιώργο Ανδραβίζο, οι παίκτες του Εθνικού πήραν το παιχνίδι.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με αρκετά λάθη σε σερβίς και άμυνα από τον Εθνικό, με το Πανόραμα να τα εκμεταλλεύεται και να φτάνει στη νίκη με 25-20.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε από την αρχή απόσταση ασφαλείας και να ισοφαρίζουν σε 1-1. Τα ψύχραιμα σερβίς του Καψαλιάρη, τα αλάνθαστα μπλοκ από τον Ανδρεάδη και τον Στοιλούδη καθώς και οι καθοριστικές επιθέσεις του Δημητριάδη, έφεραν το 14-25.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Εθνικού έδειξαν από την αρχή του τρίτου σετ, οτι δεν θέλουν άλλη απώλεια. Μπουφίδης και Καψαλιάρης σήκωσαν τοίχος στο μπλοκ, ενώ μετά δράση ανέλαβαν οι Καβαρατζής και Στοιλούδης. Ο Κωνσταντινίδης με άψογες υποδοχές χάλασε τις επιθετικές βλέψεις του Πανοράματος και το 14-25 ήρθε φυσιολογικά.

Το τελευταίο σετ, ξεκίνησε με το Πανόραμα να πιέζει και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Κάποια επιπόλαια λάθη του Εθνικού στην άμυνα, έδωσαν προσωρινά προβάδισμα στο Πανόραμα, ωστόσο με σωστή επίθεση και γρήγορες αντιδράσεις οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου πήραν κεφάλο στο σκορ και έφτασαν εύκολα στο 15-25.