fbpx
10.6 C
Alexandroupoli
Τετάρτη, Οκτώβριος 16, 2019

31o Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι: 16 από τα 22 Χρυσά Μετάλλια συγκέντρωσαν οι μαθητές των σχολείων της Αλεξανδρούπολης!!!

- Χορηγούμενη-

Με την Αλεξανδρούπολη να κρατά τα σκήπτρα στις πρωτιές, στην συγκομιδή των χρυσών μεταλλίων και των προκρίσεων για τους Περιφερειακούς Αγώνες Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης και Σερρών, ολοκληρώθηκαν οι μαθητικοί αγώνες του Νομού Έβρου, που διοργάνωσε ο Σκακιστικό Σύλλογος Διδυμοτείχου την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019.

Συνολικά οι συμμετοχές ήταν 177, προερχόμενες παραδοσιακά από Αλεξανδρούπολη, Φέρες, Ορεστιάδα και Διδυμότειχο. Η διοργάνωση  την οποία είχε αναλάβει ο Σκακιστικός Σύλλογος Διδυμοτείχου, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς διοργανωτές, εθελοντές και συμμετέχοντες ανταπεξήλθαν πλήρως στις απαιτήσεις της.

Οι μαθητές από τα σχολεία της Αλεξανδρούπολης κατέκτησαν 16 Χρυσά μετάλλια, 3 Ασημένια και 5 Χάλκινα, ενώ προκρίθηκαν για τους Περιφερειακούς 25 συνολικά. Αναλυτικά:

- Χορηγούμενη-

Νήπια

-Νικόλαος Δημοσθένους 4ο Αλεξανδρούπολης, κατέκτησε την 1η θέση με το απόλυτο 6/6  και το Χρυσό Μετάλλιο.

 -Άλεξ Παταριάν  19ο Αλεξανδρούπολης, κατέκτησε την 3η θέση με 4,5/6  και το Χάλκινο Μετάλλιο .

-Στυλιανός Κοτσιανίδης 5ο Αλεξανδρούπολης με 3/6 ,κατέκτησε την 4η θέση και Πρόκριση.

-Καλλιόπη Εμίνογλου 5ο Αλεξανδρούπολης με 2,5/6 κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

Α΄ Δημοτικού

-Ελένη Δημοσθένους 7ο Αλεξανδρούπολης,  αήττητη με 5,5/6 κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο στην Γενική Κατάταξη ενώ κατέκτησε  και το Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

-Νικόλαος Χατζηφωτίου 5ο Αλεξανδρούπολης  με 4,5/6 κατέκτησε την  3η θέση και το Χάλκινο Μετάλλιο.

-Ευγενία Δαλάγκα 2ο Αλεξανδρούπολης με 4/6, κατέκτησε την 4η θέση στην Γενική Κατάταξη, και πήρε το  Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

-Δημήτριος Χασάπης 5ο Αλεξανδρούπολης με 4/6,  6η θέση σε ισοβαθμία με τον 5ο.

Β΄Δημοτικού

-Εβελίνα Τσουλκανάκη 1ο Αλεξανδρούπολης με το απόλυτο 6/6 κατέκτησε την  1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο στην Γενική Κατάταξη ενώ κατέκτησε  και το Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

Γ΄Δημοτικού

-Γιώργος Γκόγκολας  7ο Αλεξανδρούπολης με 5,5/6 αήττητος κατέκτησε την 2η θέση και το Ασημένιο Μετάλλιο.

Δ΄Δημοτικού

-Μιχάλης Καρακασίδης 8ο Αλεξανδρούπολης με το απόλυτο 6/6 κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο.

-Ειρήνη Λιολιοσίδη 9ο Αλεξανδρούπολης, με 3,5/6  κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

Ε΄Δημοτικού

-Αλέξανδρος Περιστέρης 12ο Αλεξανδρούπολης, αήττητος με 5,5/6  κατέκτησε την  1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο.

-Κωνσταντίνος Μίχος 6ο Αλεξανδρούπολης με 5/6 κατέκτησε την 2η θέση και το Ασημένιο Μετάλλιο.

-Χρήστος Χασάπης 5ο Αλεξανδρούπολης με 4,5/6 κατέκτησε την 3η θέση και το Χάλκινο Μετάλλιο.

-Αναστασία Λυκίδη 1ο Αλεξανδρούπολης με 4/6 κατέκτησε την 4η θέση στην Γενική Κατάταξη και το Χρυσό Μετάλλιο ως  1ο Κορίτσι .

-Ανδρέας Κώτας 6ο Αλεξανδρούπολης με 4/6 κατέκτησε την 5η θέση και την Πρόκριση.

ΣΤ΄ Δημοτικού

-Άρτεμις Μπλίτσα 12ο Αλεξανδρούπολης, αήττητη με 5,5/6 κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο στην Γενική Κατάταξη ενώ κατέκτησε  και το Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

Α΄ Γυμνασίου

-Σταύρος Δημάκης 3ο Αλεξανδρούπολης 4,5/6 κατέκτησε την 3η θέση και το Χάλκινο Μετάλλιο.

-Ευαγγελία Δημάκη 3ο Αλεξανδρούπολης 4/6 κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο ως 1ο Κορίτσι.

Β΄ Γυμνασίου  

-Βαλέριος Νάσος 2ο Αλεξανδρούπολης με το απόλυτο 5/5 κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο.

Γ΄ Γυμνασίου

-Ανδρέας Χαραλαμπίδης 3ο Αλεξανδρούπολης, με το απόλυτο 6/6 κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό μετάλλιο.

Λύκεια

-Βασίλειος Φούσκας 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης, αήττητος με 5,5/6 κατέκτησε την 1η θέση και το Χρυσό Μετάλλιο.

-Αλέξανδρος Μαρκαριάν 2ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης με 4,5/6 κατέκτησε την 2η θέση και το Ασημένιο Μετάλλιο.

-Ορέστης Μπλίτσας 1ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης με 4,5/6 κατέκτησε την 3η θέση και το Χάλκινο Μετάλλιο.

Οι μαθητικοί αγώνες της Περιφέρειας Α.Μ.Θ. και Σερρών θα πραγματοποιηθούν στις 24 Μαρτίου στην Ξάνθη στο Ξενοδοχείο «Elisso Xenia Hotel»  (Βασιλίσσης Σοφίας 9 – τηλ. 25410 84400)

Τον νομό Έβρου θα εκπροσωπήσουν 55 μαθητές. Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία!!!!

Οι θέσεις πρόκρισης για της Περιφερειακή Ενότητα Έβρου , σύμφωνα με τα οριζόμενα στην προκήρυξη των ημιτελικών αγώνων (θα γίνουν στην Ξάνθη την ερχόμενη Κυριακή στις 24/03), είναι 55 και μοιράζονται ανά περιοχή ως εξής:

 

 

- Χορηγούμενη-

Διαβασε και αυτο

ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΑ

- Χορηγούμενη -